Jak funguje zábleskový granát používaný zásahovými komandy? Nesmrtící zbraň může být vskutku nebezpečná

Speciální komanda mají na zásahy některé speciální zbraně, které mohou zločince ochromit, ale nechají je naživu. Přesto flashbang není žádná hračka.

i Zdroj fotografie: U.S. Army Materiel Command / Creative Commons / CC BY
                   

V televizi nebo na záběrech z policejního zásahu to viděl téměř každý. Než zásahový tým někam vznikne, hodí do místnosti se zločinci speciální granát. Najednou se prudce zableskne a ozve se hlasitá rána. Speciální komando vniká dovnitř a zločince nachází dezorientované a oslepené, nejsou schopni se bránit. Ale všichni jsou naživu a mohou putovat k soudu.

Poprvé ho použili Britové

Nasazená zbraň se jmenuje zábleskový granát, často se používá anglický výraz flashbang. Byla vyvinuta v sedmdesátých letech. Jde o nesmrtící zbraň, která zásahové jednotce zajistí mnohem větší bezpečí, než kdyby bojovala s plně připravenými zločinci. Ti totiž vlivem prudkého světla a velkého hluku většinou dočasně oslepnou a ztratí orientaci. Tím i schopnost se účinně bránit. Granát poprvé použila britská armáda.

iZdroj fotografie: Uživatel Shuki / Creative Commons / CC BY-SA

Jak již bylo řečeno, zábleskový granát kombinuje dva faktory. Prvním je oslňující záblesk vyvolaný hořčíkovou náplní. Ten má hodnotu sedmi milionů kandel. Pro představu svíčka má svítivost jednu kandelu a běžná žárovka 135 kandel. Tak silná svítivost přetíží světelné receptory v oku a způsobí dočasné oslepnutí. Zrak se člověku později vrací.

Hluk větší než má proudový motor

V granátu exploduje dusičnan amonný. Hluk výbuchu má sílu zhruba 170 decibelů. Jen pro srovnání proudový motor vydává hluk asi 140 decibelů. Náhlý hluk může člověku způsobit dočasnou hluchotu a zvonění v uších. Může také narušit tekutinu vnitřního ucha, což způsobí ztrátu rovnováhy. Pokud by granát explodoval v těsné blízkosti ucha, může způsobit i hluchotu.

iZdroj fotografie: Marc Cooper / Creative Commons / CC0

Zbraň byla navržena jako nesmrtící, ale neznamená to, že není nebezpečná. Byly zaznamenané případy, kdy způsobila lidem popáleniny a člověk může i zemřít. Samozřejmě může poškodit i vaše oči a uši. Pokud jste jí byli vystaveni, určitě svůj stav konzultujte s odbornými lékaři. A nejlépe uděláte, když se vyhnete situacím, při kterých by policisté zábleskový granát museli použít.

Zdroj: Ceenta

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články