Video: kulomet M240 zvládne vypálit 600 ran/min. na jedno stisknutí spouště, akorát tlumič zůstane rozpálený úplně do červena

Kulomet M240 je v různých verzích používán už dlouhé desítky let. Testování ukázalo, co s ním udělá vypálení 600 ran na jedno stisknutí spouště.

Kulomet M240 vypálí 600 ran za minutu i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Když je nějaké americké vojenské vozidlo vyzbrojeno lehkým kulometem, s největší pravděpodobností se bude jednat o některou verzi kulometu M240, což je americké označení belgického univerzálního kulometu FM MAG. Zbraň nakonec dostala i pěchota, protože se vyznačuje vysokou spolehlivostí a velkou palebnou silou. Jeho schopnosti dlouhé nepřetržité palby předvádí i krátké video pod tímto článkem.

Americká armáda si zvolila belgický kulomet

Ozbrojené síly Spojených států amerických používaly jako univerzální kulomet zbraň označovanou jako M60, ale zaznamenaly u ní problémy se spolehlivostí, pročež začala v 70. letech 20. století hledat novou, kterou by osadila vozidla. Nemusela tak vadit ani vyšší hmotnost, protože ji vojáci neměli nosit. Vítězem se pak stal belgický kulomet FN MAG, jehož konstrukce pochází již z 50. let 20. století, a do americké armády byl přijat pod označením M240. Poprvé se objevil v roce 1977 v tancích jako koaxiální zbraň vedle děla.

Kulomet M240E1 na vozidle námořní pěchoty iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Kulomet M240E1 na vozidle námořní pěchoty

Konstrukčně jde o vzduchem chlazený kulomet využívající munici podávanou pásem. Ve všech variantách pro něj americká armáda používá munici ráže 7,62 x 51 mm, což mu dává relativně velikou palebnou sílu. Existuje ve více verzích a může mít hmotnost i 12,5 kilogramů, ale některé verze jsou těžké jen něco málo přes 10 kg. Zbraň se stala tak oblíbenou, že ji začala používat i pěchota, pro níž je každá úspora hmotnosti velmi cenná.

Ani po 600 ranách zbrani nic není

Jedna z důležitých vlastností M240 je jeho spolehlivost – má totiž neobyčejně málo poruch i při dlouhém používání. Na prezentovaném videu je vidět, jak střelec díky prodlouženému pásu s náboji na jedno stisknutí spouště vypálí 600 ran, a i přes rozžhavenou hlaveň je zbraň naprosto v pořádku. Kulomet má 3 možnosti nastavení kadence, ta nejvyšší je 850 až 950 ran za minutu. Na videu je na hlavni dokonce nasazený tlumič, který velmi zřetelně snižuje hluk výstřelů, přičemž nevadí, že jich je tolik za sebou; střelbu také vydržel.

Při takto dlouhé střelbě pochopitelně dochází k zahřívání hlavně, ale kulomet je znám její odolností – někdy je ale prý rozpálená tak, že může obsluze způsobit těžké popáleniny. Hlaveň je nicméně možné snadno vyměnit, aby byla dlouhá střelba bezpečnější. Kulomet má podle dostupných údajů účinný dostřel až 1 800 metrů, maximální pak 3 725; má železná mířidla, ale existují i verze s lištou Picatinny, na níž lze instalovat různé doplňky.

600 ran z kulometu M240

Jaký kulomet by se dal schopnostmi porovnat s M240?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články