Tajné laserové projekty SSSR v čele s 1K17 Compression: jsou dnes inspirací? Měly předběhnout svou dobu

SSSR chtěl „zkrotit“ laserovou technologii a nakonec se mu to (ne)povedlo. Triumfové vozidlo nakonec moc nefungovalo.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O existenci laserů, které nepřítele během mrknutí oka spálí na prach na dlouhé vzdálenosti, sní generálové i konstruktéři zbraní dlouhé léta. I to bylo jedním z důvodů, proč během studené války Sovětský svaz investoval nemalé prostředky do vývoje laserových zbraní. Některé se zachovaly a o mnohých se ví jenom zlomky. Nějakého pokroku sovětští vědci dosáhli, ale jelikož k žádnému nasazené těchto systémů v praxi nedošlo, tak zřejmě zase tak úspěšní nebyli.

Projektantem byl syn ministra obrany

První práce na využití laseru jako zbraně se v SSSR datují někdy do počátku 60. let 20. století. Nakonec bylo v utajovaném městě Vladimir 30 utvořeno meziresortní centrum Raduga, které se mělo těmito koncepty zabývat, a později přešly pod kancelář NPO Astrophysics. Jejím hlavním konstruktérem byl Nikolaj Dmitrijevič Ustinov, syn tehdejšího sovětského ministra obrany Dmitrije Ustinova. Nelze se proto divit, že tyto programy měly v zemi velikou prioritu a tekly do nich „dostatečné“ prostředky.

První zbraní z této dílny byl 1K11 Stiletto, který se ocitl ve výzbroji sovětské armády v roce 1982. Byla to zbraň určená k oslepení elektrooptických systémů nepřítele. Pokud radar zbraně našel cíl, měl se zaměřit na čočky optických přístrojů. Laserový výboj je měl oslnit, případně poškodit. Možné bylo i poškození očí lidského operátora, který se přístrojem právě díval. Namontován byl na podvozku GMZ a postaveny měly být pouze dva exempláře; oba byly později nalezeny demontované.

Vrtulník měl být laserem oslněn na 10 kilometrů

O rok později byl vyvinut bojový laser Sangvin. Ten nepoužíval velká zrcadla a měl být mnohem pohyblivější ve vertikální rovině. Používat se měl k ničení elektrooptických přístrojů vzdušných cílů. Údajně měl být schopen oslepit optické přístroje vrtulníku až na vzdálenost 10 kilometrů. Byl namontován na podvozku samohybného protiletadlového děla Shilka. Vyvinut z něho byl námořní Akvilon, který měl oslňovat optické přístroje na pobřeží nepřítele.

Vrcholem všeho byl 1K17 Compression nebo také Szhatie. Ten využívá vícekanálový laser, což mělo zajistit funkčnost i v případě, že se své optické systémy snaží nepřítel chránit. Zbraň byla umístěna na podvozku jaký využívá samohybná houfnice Msta-S. Otázkou je, jak byl tento systém funkční a jak dlouho trvalo jeho nabíjení, což mohl být hlavním problémem zbraně. Postaveny měly být dva exempláře, dnes je jeden nefunkční bez projektoru k vidění v Armádním technologickém muzeu u Moskvy.

Nutno dodat, že tato větev využití laserů je jenom jednou, která se ve vojenství využívá. Laserů existuje mnoho typů. Jiné jsou úspěšně používány v dálkoměrech k přesnému měření vzdálenosti cíle. Další slouží třeba jako značkovače, mohou navádět i různé druhy řízené munice. V poslední době se začínají silné lasery využívat k likvidaci dronů, střel a dalších vzdušných cílů. Podle mnoha expertů má tato technologie velikou budoucnost.

Která laserová zbraň je podle vás do dnešní doby ta nejlepší?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc