Video: stačilo několik vteřin a starý kulomet M2 Browning odrovnal i rychlou ruskou střelu s plochou dráhou letu

Americký těžký kulomet je téměř 100 let starý, a přesto stále patří mezi nejlepší ve své třídě. Využít ho lze i k protivzdušné obraně, a se štěstím zničí dokonce moderní střelu.

Mariňák s kulometem M2 Browning i Zdroj fotografie: Námořní pěchota USA / Public Domain
                   

Jednou z nejznámějších zbraní na světě je dozajista americký těžký kulomet M2 Browning. Používán byl (a stále je) v mnoha rolích a stále zůstává ve výzbroji armád po celém světě. A ačkoliv prošel v průběhu historie nějakými úpravami, jeho základní konstrukce je stejná, a zatím nikdo vážně neuvažuje o jeho nahrazení. Kulomet je používán proti pěchotě, vozidlům, ale stejně tak je dobrou zbraní k sestřelování letadel, a dokonce i řízených střel.

Ve službě je 90 let, a stejně dobře slouží

Jak si může kulomet M2 Browning poradit třeba s ruskou střelou s plochou dráhou letu, ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm vidět obsluha, jak po ní střílí, a úspěšný zásah indikuje následná exploze, upřesňuje Tech-Wp. Jako protiletadlová zbraň je přitom kulomet využíván dlouho, v této úloze sloužil během druhé světové války a k podobnému účelu, i když nejenom proti vzdušným cílům, ho na věži mají třeba i moderní americké tanky M1 Abrams.

Střelba kulometu M2 Browning iZdroj fotografie: Armáda USA / Public Domain
Střelba kulometu M2 Browning

Jde přitom o letitou zbraň, do výzbroje americké armády byla jeho finální verze zařazena v roce 1933, uvádí Military-History. Využívá munici ráže 12,7 milimetrů a je schopen střílet rychlostí 450 až 550 ran za minutu, i když existují také modely s vyšší kadencí. Efektivní dostřel zbraně je 1 800 metrů a maximální pak 7 400 metrů, dodává Wikipedia. Je tedy pochopitelné, že ho lze použít jenom proti vzdušným cílům v menších výškách.

Zatímco dron problém není, střela ano

Problém střelby z kulometu na letící cíle je, že musí střelec mířit před ně, aby je projektily zasáhly. Záleží to přitom na vzdálenosti a také rychlosti objektu, což je neobyčejně obtížné odhadnout. Je to mnohem snazší například u pomalého letounu jakým je dron HESA Shahed 136, jehož maximální rychlost je 185 km/h, uvádí Army-Technology. Zato ruská řízená střela, jako je moderní Ch-101, má maximální rychlost až Mach 0,78, upřesňuje MissileThreat.

Americký Browning M2 je matkou všech kulometů. Jeden z nejstarších, ale stále účinný

Zasáhnout takovou střelu chce proto velké štěstí a umění, navíc na to je velice málo času. Obsluze zbraně v tom však může pomáhat i technika – na záběrech je vidět, že má střelec k dispozici i jasně svítící displej. Je tedy možné, že je ke kulometu připevněná nejenom termovize, ale i systém vyhodnocující rychlost a vzdálenost cíle. Ten evidentně dokáže vypočítat předsazení a na displeji střelci přesně ukázat kam mířit. Člověk nic takového nedokáže.

Sestřelení řízené střely kulometem M2 Browning

V jaké roli se vám líbí M2 Browning nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články