Německá útočná puška MK556 podala skvělé výkony a mohla být hlavní zbraní Bundeswehru, potopila ji však jedna „maličkost“

I sebelepší zbraň může být nakonec poražena horší konkurencí, ačkoliv je na pováženou, zda je vhodné dělat zrovna u armádního vybavení ústupky.

Útočná puška Haenel MK 556 i Zdroj fotografie: Haenel
                   

V 90. letech 20. století zavedl německý Bundeswehr jako svou standardní útočnou pušku Heckler & Koch G36, a po více než 20 letech se ji rozhodl vyměnit za lepší, a ve výběrovém řízení se vojákům jevila jako nejlepší zbraň Haenel MK556. Nakonec se však ani přes své nesporné kvality do výzbroje německých ozbrojených sil nedostala, a přednost dostala konkurenční Heckler & Koch HK416, a to z důvodu patentových sporů.

Uspěla ve všech klimatických podmínkách

Německá společnost Haenel, což je výrobce MK 556, ji na svých internetových stránkách popisuje jako plně automatickou útočnou pušku, která byla vyvinuta a vyrobena podle vojenských požadavků. Vzhledem se trochu podobá designu zbraní z rodiny AR-15, a ostatně také může využívat řadu doplňků původně určených právě pro ně, i když vnitřní konstrukce je odlišná. Jednou z výhod MK 556 má být za studena kovaná pochromovaná hlaveň, s níž úspěšně fungovala za všech klimatických podmínek, a to i těch extrémních.

V roce 2020 si vybral pušku MK 556 za svou hlavní zbraň Bundeswehr, ale o rok později zakázku zrušil z důvodu podezření z porušení patentových práv, jak uvádí MilitaryFactory. Předmětem sporu bylo, zda Haenel neokopíroval závěr z pušky HK416 od Heckler & Koch, což je sice „maličkost“, ale v celé konstrukci nesmí být nic rozporuplného. Kauzu řeší německé soudy dodnes a původní výherce tím de facto zakázku přihrál konkurenci.

Puška na standardní střelivo NATO

MK556 je útočná puška využívající standardní střelivo 5,56×45 milimetrů NATO, a běžně má 30ranný zásobník STANAG, ale může mít i speciální 100ranný. Její kadence je 900 ran za minutu a uživatel může střílet jak dávkou, tak jednotlivými ranami. Existuje přitom 4 variantách s různými délkami hlavně, a podle toho se liší i její hmotnost od 3,35 do 3,6 kg, udává MilitaryToday. Efektivní dosah potom výrobce neudává, ale opět se bude odvíjet od délky hlavně.

Zbraň má být velice ergonomická a bez problému umožňovat užívání pravákům i levákům. Pažbu má nastavitelnou v 6 polohách a nechybí jí velmi účinný tlumič plamene. Vybavena je 4 standardními lištami, aby na ni mohl uživatel připevnit různé doplňky jako kolimátory, svítilny a další, a na konec hlavně lze bez připevnit ještě tlumič.

Střelba civilní verzí Haenel MK556

Jak kvalitní zbraní může být Haenel MK 556?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články