Test: nejsilnější pistole světa střílí kulometné náboje 12,7 x 99 mm, i se silným mužem výstřel z takové „bestie“ docela zamává

Nejsilnější pistole světa používá náboje do těžkého kulometu; co dokáže jediný výstřel si tak lze poměrně dobře domyslet. Vychází přitom z odstřelovačské pušky.

Nejsilnější pistole světa ULR .50 BMG i Zdroj fotografie: The Other Chris
                   

Jestli jste někdy spekulovali nad tím, jaká pistole je tou vůbec nejsilnější, v současné době o tom není pochyb. Jde o vskutku unikátní zbraň známou jako pistole ULR .50 BMG od srbské společnosti Noreen Firearms. Jak už název napovídá, jsou v ní využívány náboje .50 BMG (nebo také 12,7 x 99 milimetrů NATO), což je střelivo jinak určené například do těžkého kulometu M2 Browning, stejně jako do nebo antimateriálové pušky Barrett M82/M107.

Pistole vznikla výrazným zkrácením pušky

Jde o opravdu výjimečnou zbraň, ačkoliv existují i jiné pistole využívající střelivo kalibru .50 – příkladem může být Desert Eagle Mark XIX, i když u něj jde o náboje .50 Action Express tedy 12,7 x 33 milimetrů. Jak již rozměry napovídají, délka kulometného náboje je trojnásobná, a to znamená mnohem větší hnací náplň i projektil, a tím také sílu. Pistole ULR .50 BMG je vlastně výrazně zkrácená verze jiné zbraně srbské firmy, a to pušky ULR .50 BMG.

Puška má přitom hlaveň o délce 34 palců, tedy 863,6 milimetrů, zatímco pistole jen 419,1 mm, tedy méně než poloviční. I tak jde ale o obří zbraň, a jak ukazuje test na YouTube kanálu Brandona Herrery, rozhodně ji ani silný muž nemůže při výstřelu držet v jedné ruce; váží přitom 7,5 kilogramů, což je samo o sobě na pistoli dost; existuje pak i verze s rukojetí ve spodní části zbraně, což je vlastně také vidět při testu videu.

Do pistole lze nabít jenom jediný náboj

ULR .50 BMG má speciální úsťovou brzdu schopnou znatelně omezit zpětný ráz zbraně, ale s Herrerou i jeho hosty (nutno podotknout, že to byli všechno silní muži) dokázal výstřel pořádně zatřást; svou silou je ale zároveň potěšil. Pistole má speciální závěr, který do ní umožňuje nabít jenom jeden náboj, a po výstřelu je nutné ji zdlouhavě přebít. Není to ovšem zbraň určená pro nějaké bojiště, ale pro zábavu; tedy pokud máte 33 tisíc korun.

O její síle svědčí i pokusy, které s ní Herrera provedl. Nejprve ji testoval na krabici s mlékem, ale tu netrefil. Výstřel dopadnuvší vedle nicméně vytvořil v hlíně malý kráter a krabici stejně zničil; pistole pak byla ničivá i proti krabici s nápoji. Když ale došlo na test, jak si protipancéřový náboj poradí s ocelovým plátem, ukázal se handicap zbraně. Ačkoliv je plát docela velký, stejně ho střelec na vzdálenost několika metrů netrefil. Nelze očekávat, že by tato zbraň mohla být v praxi nějak užitečná, a to ani jako malá antimateriálová pistole.

Má pistole ULR .50 BMG nějaké praktické využití?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články