Noční můra Rusů na Ukrajině: jakmile „škrtne“ německá protitanková mina AT2 o spodek, je konec. Objevit se může kdekoliv

Německá protitanková mina AT2 drží v šachu ruské tankisty na mnoha místech napadené Ukrajiny. A to tak silně, že se mnohdy bojí vyjíždět na otevřené úuemí.

Německá škrtací mina AT2 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Německá armáda darovala Ukrajině v počátcích ruské invaze značné množství starších protitankových min AT2. I přes svůj věk je ale toto relativně malé zařízení s vysokou anténou skutečným bičem na obrněnou techniku a mezi ruskými tankisty je velmi obávaná. Ukrajina jejich potenciálu široce využívá, jedná se o levný a účinný způsob k ničení útočící těžké techniky. Nasazení velkého množství těchto min tak vede k zásadnímu omezení operačního působení tankových vojsk. Minu AT2 totiž není úplně snadné zneškodnit a Německo hodlá své vyprázdněné sklady opět doplnit.

AT2 lze zařadit mezi „chytré miny“

Samotné miny AT2 jsou pozoruhodným kusem ničivého zařízení, které má válcový tvar s polokulovým vrcholem a plochým dnem. Tenký drát trčící z výbušniny podobný anténě je pak ve skutečnosti kontaktní pojistkou S3 (drátu se říká také „škrtací drát“). Na spodní části miny je umístěno obvykle pět kovových nožek, které zařízení udržují ve vzpřímené poloze. Na místo určení je AT2 nejčastěji dopravována raketami, které vypustí svůj náklad min ve výšce zhruba 1 km, a ty se následně díky plastovým padáčkům snesou.

Mina AT2 má magnetický senzor pro detekci velkých kovových předmětů a detonuje ve chvíli, kdy pojistka škrtne o „břicho“ projíždějícího vozidla, případně pokud je zařízení tlakem rozdrceno. Výbušná hlavice využívá tzv. talířového efektu, kdy díky zesílené podstavě zařízení míří explozivní síla kolmo k cíli. AT2 má navíc schopnost autodestrukce, takže se po čtyřech dnech sama zničí v důsledku vybití baterií, což řeší budoucí problémy s nevybuchlou municí. Celé zařízení má také neurčitou ochranu proti zneškodnění; podobné „vyskakovací“ miny má nicméně i ruská armáda, útočí ale z dálky.

SKATMIN AT2 nejsou pro Bundeswehr novinkou

Německá armáda používá zařízení už od 90. let minulého století. Tehdy si Bundeswehr objednal od společnosti Dynamit Nobel zhruba 260 000 min AT2, což je dostatečný počet k naplnění téměř 10 000 raket AT2 SCATMIN. Ty jsou kompatibilní s obrněnými raketomety MARS II (licenční M270 MLRS) a jedna raketa může pojmout až 28 min. Jediný MARS II je schopen rychle zaminovat oblast na vzdálenost až 38 km.

Není úplně jasné, kolik zařízení bude německá armáda potřebovat (chtít) doplnit. Ani není známo, kolik jich Německo poslalo na Ukrajinu nebo kolik jich dříve sešrotovalo. Pravděpodobně ale půjde o desetitisíce kusů. Výroba takového množství min a příslušných raket samozřejmě bude trval dlouho, dost možná i roky. Německý Bundeswehr je dlouhodobě v katastrofálním stavu, což si Němci připustili až teprve po ruské invazi na Ukrajinu.

Znáte zbraně podobné mině AT2?

Zdroj: TechWP, Twitter
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články