Německo pošle na Ukrajinu i starší sovětské ruční protiletadlové zbraně, které má ještě ze zásob armády NDR

Protiletadlové rakety, které může obsluhovat jediný voják, existují již několik desítek let. Účinnost nemají velkou, ale šance na zásah vždy existuje.

Odpálení rakety Strela-2 i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
                   

Některé země ve snaze pomoci Ukrajině v jejím boji s ruskou armádou vyprazdňují své sklady, v nichž jsou zbraně staré i několik desítek let. Ovšem i ty mohou Ukrajincům, kteří nyní nemohou z vlastních zdrojů výzbroj a střelivo doplňovat, pomoci. Například Německo oznámilo, že kromě 500 amerických protiletadlových střel Stinger pošle i 2 700 protiletadlových raket 9K32 a 34 Strela. Ty pocházejí ještě ze zásob východoněmecké armády.

Raket Strela je více druhů

O jakou variantu se přesně jedná není známo. Rakety Strela (v kódu NATO jsou verze 1 a 2 označované SA-7 Grail) existují ve třech či čtyřech verzích. Je ale nepravděpodobné, že by šlo o nejstarší verzi Strela-1, která byla větším mobilním systémem a měla trochu jiné parametry než z ramene odpalovaná Strela-2. Němci na Ukrajinu nejspíše předají rakety 9K32 Strela-2 nebo 9K34 Strela-3, v kódu NATO jako SA-14 Gremlin.

Oba typy měla východoněmecká armáda ve výzbroji. Podle dostupných informací více bylo typu Strela-2. Nejde o žádné nové zbraně, protože pocházejí již ze 70. let. To ale v žádném případě neznamená jejich neúčinnost. V 60. letech začalo být všem armádám jasné, že samotní vojáci potřebují v moderním konfliktu protiletadlové zbraně krátkého dosahu, které by mohli nosit s sebou. První z nich byly americké FIM-43 Redeye.

iZdroj fotografie: U.S. Department of Defense / Public Domain
Rozložená Strela-2

Na vlastním systému pracoval od roku 1960 i Sovětský svaz, ale měl s jeho vývojem velké problémy kvůli nedostatečné technické základně. Nakonec v roce 1968 přišel s typy střel jménem Strela a zavedl je týž rok masově do armád Varšavské smlouvy, z nichž největšího využití dosáhla především Strela-2. Velmi se americké zbrani podobá, nejspíše se jí Sověti inspirovali, ale rozhodně nejde o kopii.

Do výzbroje byla zavedena v roce 1968. Celý systém, tedy raketa a odpalovací zařízení se zaměřovačem, má hmotnost 15 kilogramů a může jej tak nést i používat jeden člověk. Zbraň je 1,44 metru dlouhá a má průměr 72 milimetrů, výbušná hlavice váží 1,17 kilogramu. Střela je naváděna infračerveně v pasivním módu, tedy na tepelnou stopu cíle, především na jeho motory.

Dosah zbraně je 4 200 metrů

Určena je na ničení nízkoletících vrtulníků a letadel, i když u rychlých proudových letounů je její nasazení většinou neúčinné. Původní varianta Strela-2 měla dostřel 3 700 metrů a dokázala cíle ničit do výšky až 1,5 kilometru. Raketa dosahovala rychlosti 430 metrů za sekundu, což je asi 1 500 km/hod. Vylepšená Strela-2M měla dolet prodloužený na 4 200 metrů, maximální výška možného zásahu byla 2 300 metrů a byla také o něco rychlejší.

iZdroj fotografie: U.S. Department of Defense / Public Domain
Poškození letounu AC-130 raketou typu Strela

Tento typ zbraně Sovětský svaz chrlil ve velmi vysokých počtech. Dostali je k dispozici nejen spojenci ze zemí Varšavské smlouvy, ale koupila je i řada dalších zemí. Proto se také používaly v mnoha konfliktech. Nasadily je třeba arabské země proti Izraeli nebo severovietnamská armáda proti americkým náletům. Američané zde těmto raketám připisují kolem 30 sestřelů, především vrtulníků, ale i několika letadel.

Problémem raket Strela-2 bylo, že se daly velmi snadno oklamat vystřelovanými světlicemi a falešnými tepelnými návnadami, což snižovalo jejich úspěšnost zasáhnout zaměřený cíl. Proto byl v roce 1974 zařazen do výzbroje systém Strela-3 s inovovaným zaměřováním, které umožnilo útočit i na letouny s touto obranou. Zvedla se však hmotnost rakety, čímž o něco poklesla rychlost. Na základě zkušeností se systémem Strela byly nakonec vyvinuty modernější a výkonnější protiletadlové ruční rakety Igla, masově využívané ruskou armádou.

Jak velkou pomocí mohou být pro Ukrajince starší sovětské protiletadlové zbraně?

Zdroj: Reuters

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články