Vzkříšení legendy: modernizovaná 60letá ruská odstřelovačská puška Dragunov SVD se vyrovná dnešním zbraním, je však 4krát levnější

Sovětská puška Dragunov SVD patří k nejpočetnějším na světě, což dokazuje i její využití v mnoha armádách. Vzhledem k její dlouhé službě si však zasloužila modernizaci.

Modernizovaná odstřelovačská puška Dragunov SVD i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V roce 1963 začala být zaváděna do výzbroje sovětské armády nová odstřelovačská puška Dragunov SVD založená na principu Kalašnikovu, kterou později převzala i armáda ruská. Ve své době patřila mezi velmi dobré zbraně a dostala se do výzbroje mnoha armád světa, z nichž jich některé používají dodnes. Dnes ovšem za moderními odstřelovačskými zbraněmi zaostává a má oproti nim řadu nevýhod. Konstruktérovi Valentinu Vlasenkovi se prý ale podařilo mnohé odstranit.

Dragunov SVD má náboje z dob carského Ruska

Zmíněný konstruktér je spoluzakladatelem společnosti zabývající se modernizací různých zbraní, a tak se nakonec pustil i do legendární odstřelovačské pušky Dragunov SVD. Získat se mu podařilo civilní verzi pušky, která používá starý náboj 7,62 x 54 milimetrů vyvinutý ještě v době carského Ruska. Je však velmi výkonný, proto je vlastně používán dodnes. Navíc je levnější než .308 Winchester, případně jeho vojenský ekvivalent 7,62 x 51 milimetrů užívaný NATO.

Aby mohl zbraň modernizovat, musel z ní odstranit, co se dalo. Je jasné, že její vnitřní části ani hlaveň měnit nelze, ovšem vše ostatní ano. Je ale třeba dát pozor, protože nevhodné uchycení a další prvky mohou vést například ke vzniku nechtěných vibrací, nevyváženosti a dalším negativním jevům. O něco jednodušší je to s pažbou, zde je změna možná, a to za nějakou moderní a lépe vyhovující střelcům, například i s možností nastavení pro konkrétního jedince.

Z SVD zbylo jen pouzdro a hlaveň

Valentin Vlasenko nakonec „očesal“ pušku tak, že z ní zbyla jenom holá hlaveň. Prvním pokusem bylo umístění do upraveného pouzdra z Heckler & Koch HK417, což nebylo špatné, protože šlo ze zbraně opravdu střílet. Do výsledného návrhu však ještě řada úprav chyběla; zejména bylo potřeba, aby puška nebyla těžká a střelce nijak neomezovala. Na zbrani se objevila i univerzální lišta Picatinny o délce 460 milimetrů, na níž bylo možné instalovat různé vybavení. Puška s 24palcovou hlavní má přitom hmotnost pouhých 4,2 kilogramů.

Díky oné liště lze na pušku umístit různé druhy optiky, a to včetně termovizního zaměřovače. Vybavena může být i kompaktním balistickým kalkulátorem Vampire ST s možností doplnění o laserový dálkoměr, což může střelci značně usnadnit zaměření cíle a přesnost. Z Dragunova SVD se tak stala zbraň, která údajně může v mnoha parametrech konkurovat moderním odstřelovačským zbraním. Oproti modernější HK417 je prý téměř 4krát levnější a přitom srovnatelná výkonem.

Může se modernizovaná puška vyrovnat těm dnešním?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky