Vzkříšení legendy: modernizovaná 60letá ruská odstřelovačská puška Dragunov SVD se vyrovná dnešním zbraním, je však 4krát levnější

Sovětská puška Dragunov SVD patří k nejpočetnějším na světě, což dokazuje i její využití v mnoha armádách. Vzhledem k její dlouhé službě si však zasloužila modernizaci.

Modernizovaná odstřelovačská puška Dragunov SVD i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V roce 1963 začala být zaváděna do výzbroje sovětské armády nová odstřelovačská puška Dragunov SVD založená na principu Kalašnikovu, kterou později převzala i armáda ruská. Ve své době patřila mezi velmi dobré zbraně a dostala se do výzbroje mnoha armád světa, z nichž jich některé používají dodnes. Dnes ovšem za moderními odstřelovačskými zbraněmi zaostává a má oproti nim řadu nevýhod. Konstruktérovi Valentinu Vlasenkovi se prý ale podařilo mnohé odstranit.

Dragunov SVD má náboje z dob carského Ruska

Zmíněný konstruktér je spoluzakladatelem společnosti zabývající se modernizací různých zbraní, a tak se nakonec pustil i do legendární odstřelovačské pušky Dragunov SVD. Získat se mu podařilo civilní verzi pušky, která používá starý náboj 7,62 x 54 milimetrů vyvinutý ještě v době carského Ruska. Je však velmi výkonný, proto je vlastně používán dodnes. Navíc je levnější než .308 Winchester, případně jeho vojenský ekvivalent 7,62 x 51 milimetrů užívaný NATO.

Aby mohl zbraň modernizovat, musel z ní odstranit, co se dalo. Je jasné, že její vnitřní části ani hlaveň měnit nelze, ovšem vše ostatní ano. Je ale třeba dát pozor, protože nevhodné uchycení a další prvky mohou vést například ke vzniku nechtěných vibrací, nevyváženosti a dalším negativním jevům. O něco jednodušší je to s pažbou, zde je změna možná, a to za nějakou moderní a lépe vyhovující střelcům, například i s možností nastavení pro konkrétního jedince.

Z SVD zbylo jen pouzdro a hlaveň

Valentin Vlasenko nakonec „očesal“ pušku tak, že z ní zbyla jenom holá hlaveň. Prvním pokusem bylo umístění do upraveného pouzdra z Heckler & Koch HK417, což nebylo špatné, protože šlo ze zbraně opravdu střílet. Do výsledného návrhu však ještě řada úprav chyběla; zejména bylo potřeba, aby puška nebyla těžká a střelce nijak neomezovala. Na zbrani se objevila i univerzální lišta Picatinny o délce 460 milimetrů, na níž bylo možné instalovat různé vybavení. Puška s 24palcovou hlavní má přitom hmotnost pouhých 4,2 kilogramů.

Díky oné liště lze na pušku umístit různé druhy optiky, a to včetně termovizního zaměřovače. Vybavena může být i kompaktním balistickým kalkulátorem Vampire ST s možností doplnění o laserový dálkoměr, což může střelci značně usnadnit zaměření cíle a přesnost. Z Dragunova SVD se tak stala zbraň, která údajně může v mnoha parametrech konkurovat moderním odstřelovačským zbraním. Oproti modernější HK417 je prý téměř 4krát levnější a přitom srovnatelná výkonem.

Může se modernizovaná puška vyrovnat těm dnešním?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články