Ruský samopal PP-2000 měří pouze 34 cm, ale prostřelí i pancíř vozidla – má totiž unikátní munici, pro níž ve světě není ekvivalent

NÁZOR: Moderní ruský samopal PP-2000 doslova klame tělem. Ačkoliv je velmi malý, dokáže na stovky metrů zdevastovat i odolnější cíle.

PP-2000, voják ministerstva vitra Ruska i Zdroj fotografie: Uživatel Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ozbrojené složky se na designu ani parametrech zbraní často neshodnou. Zatímco vojáci potřebují hlavně vysokou palebnou sílu a možnost přidělat různé příslušenství, zatímco velikost samotné zbraně není nejdůležitější, u policie, tajných a ochranných služeb je tomu přesně naopak. Skryté nošení a omezení vedlejších škod při střelbě je pro ně klíčovým požadavkem, a přesně to nabízí těm ruským moderní samopal PP-2000.

Velice kompaktní a lehký samopal

Vývoj samopalu PP-2000 začal v roce 2000 (z toho také označení) v tulské zbrojovce KBP. Cílem bylo vytvořit kompaktní zbraň pro službu u policie nebo vězeňské stráže, stejně jako osobní ochranou zbraň pro posádky obrněných vozidel a letadel. PP-2000 se tím řadí do stejné kategorie jako FN 90, HK MP7 nebo český Scorpion III Evo. Veřejnosti byl poprvé představen v roce 2004 na pařížské zbrojní výstavě Eurosatory 2004, a od roku 2006 je zařazen do služby u vězeňské stráže a vojsk ministerstva vnitra Ruska, uvádí MilitaryFactory.

PP-2000, Interpolitex 2009 iZdroj fotografie: Uživatel Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
PP-2000 na výstavě Interpolitex 2009

Rozměry PP-2000 jsou skutečně kompaktní – se složenou pažbou má pouhých 340 mm (s opěrkou pak 555 mm), a jeho hmotnost je pouhých 1,4 kilogramu. Toho je dosaženo tím, že jsou při výrobě v maximální míře používány polymerové materiály, díky nimž je zbraň odolnější, lehčí a nekoroduje. Zbylé součástky jsou potom z vysoce kvalitní oceli. Vývrt hlavně je pochromován a hlaveň je pro skrytí pozice střelce vybavena tlumičem plamene. Po těle má nakonec několik lišt, na něž mohou byt připnuty doplňky jako laser nebo baterka.    

Tajemství PP-2000 je v náboji

PP-2000 má, podobně jako Uzi, Sa 24/26 nebo MP 7, šachtu pro zásobník v pistolové rukojeti. V něm přitom může být až 22 ran, ovšem další zásobník pak může být netradičně ukryt v pažbě, kde tvoří část opěrky. Zbraň má také velký lučík, aby si střelec při střelbě nemusel sundávat rukavice. Palbu může jednotlivými ranami nebo automaticky, volič a pojistka jsou na levé straně a nejdou – na rozdíl od natahovací páky – přenastavit. Kadence PP-2000 je dle použité munice 600 až 750 ran v minutě, a efektivní dostřel 200 m, stojí na Roe.

Samopal PP-19 Bizon

Ruský samopal PP-19 Bizon klame velikostí i designem, ve skutečnosti jde o rychlého zabijáka pro boj zblízka

Velkou výhodou je munice, kterou PP-2000 používá. Je jí „západní“ ráže 9×19 mm Parabellum, ale Rusové si pro tyto potřeby zkonstruovali vysoce účinnou munici 7N21 a 7N31, která nemá na světě ekvivalent. Náboje si poradí i s neprůstřelnou vestou nebo lehce pancéřovaným vozidlem. Brzy se má PP-2000 dostat vedle služby u bezpečnostních, ochranných a speciálních jednotek také k ruskému letectvu, kde se stane tento moderní samopal osobní zbraní posádek letadel a nahradí legendární AKS-74U.

Jak hodnotíte ruský samopal PP-2000?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články