Levnější, a přesto schopná protivzdušná obrana: evropská raketa CAMM-MR dosáhne min. 100 km a poslouží i pro MIM-104 Patriot

NÁZOR: Kvalitní protivzdušná obrana patří mezi základní pilíře obrany jednotlivých zemí, ta kvalitní je ale velmi drahá. Změnit by to však mohla nová evropská raketa.

Raketa CAMM-ER i Zdroj fotografie: Tecnologia e Defesa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině jasně ukázala, jak je důležité mít kvalitní protivzdušnou obranu, protože jen ta dokáže zabránit operacím nepřátelského letectva nebo sestřelovat řízené střely dlouhého dosahu. Konkrétně ve „žlutomodré“ zemi působí celá řada amerických i evropských systémů, a u všech je stejný problém – nemají dostatek střel, které jsou navíc velmi drahé (nejvíce nejspíše u amerického MIM-104 Patriot). Řešením by ale mohla být nová střela CAMM-MR, na jejímž vývoji se dohodla britská společnost MBDA a polská PGZ.

Střely CAMM existují ve více verzích

Vývoj střel CAMM začal někdy kolem roku 2008, kdy se MBDA dohodla s britským ministerstvem obrany na spolupráci na budoucím programu protivzdušné obrany Velké Británie. Nakonec tak vznikly rovnou 2 druhy střel s aktivním radarovým naváděním rodiny CAMM – první Sea Ceptor určená pro použití na plavidlech, a druhá Sky Sabre pro odpalování ze země. Obě mají dosah až 25 kilometrů a jsou určeny proti vysoce pohyblivým cílům. K tomu pak při spolupráci s Itálií vznikla střela CAMM-ER s dosahem 45 kilometrů.

Systém se střelami CAAM Sky Sabre iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie / Creactive Commons / OGL
Systém Sky Sabre se střelami CAAM

Plánované střely CAMM-MR přitom už nemají být interceptory krátkého, ale středního dosahu, což značně posuně možnosti jejich využití. I v tomto případě je počítáno, že budou určené pro plavidla, konkrétně pro polské fregaty třídy Miecznik, což jsou britské fregaty Type 31 postavené pro Polsko. Střely by také měly pasovat do amerického systému MIM-104 Patriot, případně i do jiných plánovaných ve Velké Británii. Hotové mají být do roku 2030.

Nové CAMM-MR mají mít dosah přes 100 km

O chystaných střelách CAMM-MR je zatím k dispozici minimum informací, je ale jasné, že by měly být schopny zasahovat cíle do minimální vzdálenosti 100 kilometrů. Současně existující střely CAMM mají rychlost kolem Mach 3, a není jasné, zda bude u nových vyšší, ani zda u nich zůstane hlavice o hmotnosti 10 kilogramů, ale lze předpokládat, že k nějakým změnám dojde. Účinné pak budou proti letounům, dronům nebo řízeným střelám, ovšem nelze určit, zda i proti nějakému typu balistických raket či hypersonických zbraní.

Ilustrace nové protistřely NGI

Americká antiraketa NGI má z vesmíru „neutralizovat“ celou salvu balistických raket najednou, účinná bude i proti ruským

Některé zveřejněné snímky však naznačují, že kromě systému Patriot by mohly být střely nabíjeny i do klasického vertikálního odpalovače Mark 41 používaného na mnoha lodích západních námořnictev. A jestliže budou tyto střely levnější než třeba PAC-3MSE ze systému Patriot, mohly by být v různých odpalovačích kombinovány. Na snadnější cíle by posloužily právě levnější CAMM-MR, a na složitější (jako na balistické rakety a hypersonické zbraně) pak dražší PAC-3MSE, což by mohlo přinést snížení nákladů na provoz systémů.

Střely CAAM Sea Ceptor

Jak velkou posilou budou střely CAMM-MR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články