Americká antiraketa NGI má z vesmíru „neutralizovat“ celou salvu balistických raket najednou, účinná bude i proti ruským

NÁZOR: Aktuálně má Amerika protiraketovou obranu schopnou zneškodnit jen několik mezikontinentálních balistických raket, ale do několika let se to má výrazně změnit.

Ilustrace nové protistřely NGI i Zdroj fotografie: Lockheed Martin
                   

Spojené státy se nejspíše chystají vnést nový prvek do rovnice jaderného odstrašení, které teď funguje na předpokladu, že jsou nepřátelé schopni se totálně zničit, v důsledku čehož nemůže ani jedna strana konflikt vyhrát. Dosud to zajišťovaly vysoké počty jaderných zbraní, v minulosti hlavně americké a sovětské, zatímco dnes se hlásí vzhledem ke stoupajícímu počtu hlavic také Čína. Američané přitom přišli se zajímavou „antiraketou“, který má být schopna zastavit nejen jednotlivé rakety, ale dokonce celou jejich salvu.

Obrana může zastavit jen několik raket

V současnosti se USA spoléhají na systém GMD, jehož součástí je pravděpodobně 44 protistřel, i když se mluvilo o navýšení jejich počtu o dalších 20. Tyto protistřely ničí balistické rakety ve střední fázi jejich letu, a dle propočtů jsou potřeba 4 k dosažení 97% šance na zničení jedné rakety. Z toho jasně plyne, že si systém dokáže poradit jen s několika z nich, ale proti nějaké větší salvě je zkrátka bezmocný, neb nemá dostatek protistřel.

Americká protiraketová agentura MDA ale u společnosti Lockheed Martin objednala již před nějakou dobu protistřely označované jako NGI, které by měly tento stav změnit. Ovšem ne tím, že by jich byl nějaký významný počet, ale prostě tím, že bude jedna protistřela schopna sestřelit více balistických raket najednou. To by značně zvýšilo jejich efektivitu zvláště v okamžiku, kdy by nějaký soupeř odpálil salvu raket, aby protiraketovou obranu zahltil.

NGI by nesla více malých interceptorů

Podrobnosti o fungování těchto střel jsou samozřejmě utajované, ale pravděpodobně by jedna taková nosná raketa obsahovala více menších protistřel. Útok na mezikontinentální balistické střely by pak probíhal ve vesmíru, kam je nejprve třeba protistřelu vynést, a kde by z ní proti cílům odstartovalo více menších protistřel. Kolik by jich ale jedna raketa nesla, není známo. NGI by každopádně měla zároveň disponovat systémy na rozeznávání návnad, stejně jako schopností poradit si s manévrujícím cílem.

Info: NGI je zkratka pro Next Generation Interceptor

Výbuch atomovky v Moskvě, simulace

Simulátor ukazuje, jaká by mohla být jaderná odplata Moskvě: jenom americká W-87 by zabila přes 550 tisíc lidí a přes 2 miliony jich zranila

Podle posledních zpráv se Lockheed Martin nejspíše chystá k prvnímu testu nové protistřely, i když není známo žádné konkrétní datum. Americká MDA předpokládá, že by NGI mohly být k dispozici někdy kolem roku 2027. Prozatím se mluví o instalaci 21 kusů, což by samozřejmě ani při schopnosti zasáhnout více cílů nedokázalo zastavit třeba masivní ruskou salvu, ale určitě by byly účinné proti menší salvě například ze Severní Koreje.

Jakou další obranu proti balistickým raketám znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články