Tchajwanský lehký raketomet Kestrel může při čínské invazi překvapit, drtil by hlavně obrněná vozidla a pěchotu

NÁZOR: Tchajwanská armáda potřebuje proti možnému čínskému vylodění zbraně, jimiž by dokázala drtit obrněná vozidla i pěchotu. A právě Kestrel je levné i efektivní řešení.

Tchajwanský raketomet Kestrel i Zdroj fotografie: Kancelář tchajwanského prezidenta / Creative Commons / CC BY
                   

Protože se Tchaj-wan neustále potýká s hrozbou, že se čínský režim rozhodne de facto nezávislý ostrovní stát anektovat (mnohé země ho však neuznaly a považují ho za součást ČLR), připravuje se na možný útok. Při případném vylodění by Číňané jistě použili i obrněná vozidla, a nejlepším způsobem, jak se proto nim bránit, je zastavit je ještě na plážích. K tomu ale tchajwanští vojáci potřebují dobré protipancéřové zbraně, a to ve vysokých počtech. Mezi jejich řešení proto patří i jednorázové přenosné raketomety Kestrel.

Tchajwanský raketomet je relativně levný

Je jasné, že podobných raketometů potřebuje armáda spoustu; ostatně to dokazuje i využití podobných systémů ve válce na Ukrajině. Lze jimi totiž útočit nejenom na obrněnce, efektivní mohou být i proti bunkrům nebo vojákům ukrytým v budovách. I to může být nakonec důvod, proč si tchajwanská armáda objednala více než 10 tisíc kusů raketometů Kestrel. Jak uvádí portál MilIn jejich výhodou je i nízká cena, konkrétně kolem 71 tisíc korun za kus.

Voják demonstruje použití raketometu Kestrel iZdroj fotografie: Kancelář tchajwanského prezidenta / Creative Commons / CC BY
Voják demonstruje použití raketometu Kestrel

Tchajwanské armádě musí být přitom jasné, že by čínské jednotky v případě vylodění měly již v první vlně obrněnou techniku. Otázkou ovšem je, zda i těžké tanky, jejichž vylodění je o něco obtížnější, a na jejichž silný pancíř by Kestrel nejspíše nestačil, resp. by měl nějakou šanci pouze z boku a zezadu. Pokud by čínská ale námořní pěchota využila na plážích například obojživelných bojových vozidel Type 05 či obrněných transportérů Type 08, které v přední části odolají pouze munici ráže 25 mm, byly by raketomety více než dostatečné.

Kestrel zvládne pancíř vozidel i zdi

S vývojem raketometu Kestrel začal domácí institut NCSIST v roce 2008, a portál MilitaryToday uvádí, že ho tehdy poptával námořní sbor. Zkonstruován měl být tak, aby vyhovoval místním klimatickým podmínkám, což se také podařilo. Původní zadání přitom znělo, že se má jednat o jednorázový raketomet s kumulativní hlavicí proti pancéřovaným cílům, později však byla přidána i hlavice typu HESH určená proti měkkým cílům a proti zdím a podobným strukturám. Ozbrojené síly pak obdržely první raketomety v roce 2015.

Tchaj-wanská vojákyně

Čínské obtěžování Tchaj-wanu: narušování vzdušného prostoru i 103krát za den má vynutit záminku k legitimaci okamžité invaze

Kestrel je raketomet ráže 67 mm o hmotnosti 5 kg, přičemž měří 1,1 metru. Pěšák si ho tak může snadno nosit s sebou. Jeho protipancéřová hlavice je schopna proniknout pancířem o síle až 400 milimetrů RHAe, HESH hlavice pak prorazí železobeton o síle 20 centimetrů, a cihlové zdi zboří i mnohem silnější. Efektivní dosah střel je 400 metrů a výhodou je, že je Kestrel jednoduchý na ovládání, takže není problém s ním naučit vojáky zacházet ve velmi krátkém čase.

Představení tchajwanského raketometu Kestrel

Jak by měli tchajwanští vojáci nasadit raketomet Kestrel nejlépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články