Pozoruhodné ruční zbraně, které americká armáda používala před zavedením slavné M16

Od dob vietnamské války je většina amerických vojáků vyzbrojena útočnou puškou M16 a jejími odvozeninami. I před ní ale měli velmi kvalitní výzbroj.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Během války ve Vietnamu americké ozbrojené síly začaly jako standardní pěchotní zbraň používat pušku M16. Přes počáteční problémy se nakonec ukázala jako velmi kvalitní. Její odvozeniny jsou hlavní zbraní ozbrojených složek v USA neustále. Ale i před tím byli američtí vojáci vyzbrojeni různými pozoruhodnými ručními zbraněmi. Tohle jsou některé z nich.

Model 1917 Enfield

Puška Lee-Enfield je původně britskou pěchotní zbraní a druhou nejpoužívanější puškou světa. Když Američané v období před vstupem od první světové války potřebovali velké počty kvalitních zbraní, převzali povedený britský design a upravili ho ke svým potřebám. Vznikla zbraň nazývaná americký Enfield oficiálně označovaná jako United States Rifle, cal .30, Model of 1917. V roce 1918 byla většina amerických pěšáků v Evropě vyzbrojena touto zbraní. Používala se i ve druhé světové válce i po ní.

iZdroj fotografie: Nationalmuseet / Creative Commons / CC BY-SA

Springfield 1903

Standardní pěchotní puška, které byla do americké armády zavedena v roce 1903. Byla používána například v bojích na Filipínách i za první světové války, i když v Evropě byl častěji nasazován Model 1917. V roce 1936 ji v ozbrojených silách začala nahrazovat M1 Garand, ale hlavně na počátku druhé světové války s ní byla vyzbrojena ještě řada jednotek. Jednalo se i o zbraň používanou odstřelovači. V jejich rukách byla k vidění ještě na začátku konfliktu ve Vietnamu.

iZdroj fotografie: Uživatel Drake00 / Creative Commons / CC BY-SA

M1 Garand

Nejčastěji používaná puška amerických ozbrojených sil za druhé světové války. Jednalo se o poloautomatickou zbraň s velmi výkonným střelivem, která zároveň umožňovala velmi rychlou střelbu. Byla velmi oblíbená jak u pozemních sil tak u námořní pěchoty. Chválu na ní pěl i známý americký generál George Patton. Nahrazena byla na konci padesátých let puškou M14.

iZdroj fotografie: Alfred T. Palmer / Public Domain

Samopal Thompson

Americký samopal střílející pistolové střelivo .45 CP. Známý je především z různých gangsterských filmů, protože ve 20. a 30. letech si ho oblíbili členové mafie, a dostal se do výzbroje i policejního sboru. Byl postupně zaveden i v armádě USA, kde se však zprvu vojenští byrokraté obávali, že budou vojáci kvůli tomuto samopalu plýtvat střelivem a byli tedy proti zavedení této zbraně k jednotkám.

iZdroj fotografie: Walter F. Kleine / Public Domain

Důležitější obavy pak měli někteří vojenští odborníci, kteří poukazovali na velmi malý účinný dostřel. Jenže samopal se velmi osvědčil například v bojích zblízka, při čištění zákopů nebo v pouličních bojích ve městech. O kvalitách a oblíbenosti Thompsonu svědčí skutečnost, že ho vojáci používali ještě za války ve Vietnamu, i když měli k dispozici již modernější zbraně.

Puška M14

Takzvaná bitevní puška používaná v amerických ozbrojených silách od konce padesátých let. Ale už po deseti letech začala být nahrazována modernější M16. Používala zásobník na 20 nábojů ráže 7,62 milimetrů. Původně umožňovala i střelbu dávkou, ale ukázalo se, že z vystřelené dávky jsou přesné tak první dva výstřely.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain

Ostatní šly většinou i přes veškerou snahu střelce dosti daleko od cíle pro nevypočitatelný účinek série zpětných rázů. Proto byla později většina pušek upravena na střelbu jednotlivými ranami. Po nahrazení M16kou byla využívána v výcviku nebo jako zbraň pro přesnou střelbu. Slouží i ceremoniálním účelům.

Mušketa Brown Bess

Standardní zbraň britské armády v 18. a první polovině 19. století. Byla to zbraň, kterou používali Angličané masově v bojích proti Napoleonovi. Ještě v době občanské války v USA s ní byla vyzbrojena řada jednotek americké armády. Většinou šlo o starou kořist z bojů o nezávislost, když vojska nově vznikajících Spojených států bojovala s britskými silami, které měly za úkol potlačit onu tzv. koloniální vzpouru v Severní Americe.

iZdroj fotografie: Tony Hisgett / Creative Commons / CC BY

Nebyla příliš přesná, stejně jako většina zbraní té doby, ale to nebylo při způsobu tehdejšího boje nutné, vojáci z ní stříleli salvou na povel svých seržantů, stojíce či klečíce v liniích proti protivníkovi, který také postupoval v liniích a střílel na povel. V souboji takto bojujících vojsk často rozhodoval prostý počet mušket. Protože šlo o předovku, byla jednoranná, ale vycvičený střelec ji dokázal nabít a vypálit z ní až čtyři rány za minutu.

Jaké další proslulé americké pěchotní zbraně znáte?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články