Ruští vojáci dostanou novou výbavu. Vesty, které odolají i ranám z kulometu

Ruští vojáci dostanou nové vybavení, které bude zahrnovat i neprůstřelnou vestu, která by měla zastavit i projektily o ráži 12,7 mm.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda se připravuje na modernizaci výstroje. Nové vybavení má obdržet do konce roku 2025. Stávající vybavení Ratnik má doplnit nebo zcela vyměnit nový systém Sotnik. Nejvíce pozornosti na sebe ovšem upoutala nová neprůstřelná vesta.

Systém Ratnik

Systém ,který nyní ruská armáda používá zahrnuje vše od neprůstřelných bot až po svítilny. Vybavení obsahuje i helmu s nočním viděním a komunikační systémy se speciálními sluchátky.

Systém Sotnik

Nový systém bude obsahovat antitermální oblek, který dokáže vojáka skrýt před nepřítelem. Dále bude obsahovat protiminové boty nebo aktivní protiradarové prvky. Nesmí se zapomenou ani na průhledný displej s automatizovaným velením a přenosem informací na vyžádání. Pozornost ovšem vzbudila neprůstřelná vesta, která má zastavit i rány z kulometu ráže 12,7 mm, například tedy z kulometu M2 Browning nebo odstřelovací pušky Barrett M82.

iZdroj fotografie: Uživatel Tuelp / Creative Commons / CC BY-SA

Použité materiály

Na výrobu vesty mají být použita polyethylenová super vlákna. Vesta by měla být lehčí než současná americká, která váží přes deset kilogramů. Velkou část vesty tedy bude tvořit plast, což vzbuzuje pozornost. Plasty se využívají i ve stávajících neprůstřelných vestách, protože při výrobě kevlarových vláken je také použit. Tudíž není na místě novou výzbroj podceňovat a zesměšňovat ji.

Využití vlastnosti plastů

Ruská technologie doslova využije nežádoucí vlastnosti plastů. Kdy při vysokých teplotách se plast začne tavit. V případě rozžhaveného projektilu by právě tavení mělo zabránit jeho proniknutí. Jednoduše řečeno, čím více plastu se při výrobě použije, tím větší ochranu vesta vojákovi poskytne.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Způsobná zranění

Když se vezme v potaz kynetická energie, která bude působit na hrudník vojáka. Může dojít k zlomení kostí nebo krvácení, která mohou vojáka vyřadit z boje, ale nebude zásahem usmrcen. Zatím vestu ještě nikdo neviděl a ani nevyzkoušel, takže je těžké zjistit jestli bude pohodlná a nebude omezovat vojáky v pohybu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články