Video: některé jsou šílené, jiné s atypickými účinky – náboje s prasečí krví proti muslimům, i z ochuzeného uranu do ručních zbraní

Některé střelivo vzbuzuje hrůzu svými devastačními účinky, jiné zase z čistě duchovního přesvědčení. A mnohé je dokonce ve světě zakázané.

Projektil s dutou špičkou po zásahu i Zdroj fotografie: Uživatel Keitsist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na zabití silně chráněného cíle nebo velkého zvířete potřebuje střelec obvykle nejenom silnou zbraň, ale i odpovídající střelivo. Zvyšovat ráži nebo hnací náplň nábojů však nelze donekonečna, obojí má své limity. Konstruktéři se proto snaží vylepšit nejen konstrukci samotných zbraní, ale také vlastnosti a možnosti některých nábojů a projektilů. V řadě případů tak vzniklo střelivo s děsivě vražednými účinky, kvůli nimž je často i zakázané.

Dračí dech

Brokový náboj ráže ráže 12 je možné nabít do klasické brokovnice, jenomže místo broků tvoří jeho náplň hořčíkové pelety, které se při výstřelu vznítí. Ze zbraně tak doslova vyšlehne záblesk hořícího kovu o teplotě vyšší než 1 600 °C; dosah je zhruba 30 metrů.

Čeští speciálové mají ve výzbroji antimateriálovou pušku CheyTac. Je přesná na vzdálenost přes 2 kilometry a má na kontě světový rekord

Střely s dutou špičkou

Takové projektily jsou veskrze ničivější než ty klasické, neboť se při nárazu do těla zploští a způsobí velmi rozsáhlá poranění. I proto je jejich užívání zakázáno u vojáků, což jednotlivé armády vcelku dodržují, ale někdy je používá policie, protože většinou uvízne v těle a nemůže tak zranit nikoho dalšího. Vedle toho existují i takzvané projektily dumdum, které jsou naopak tříštivé a při nárazu do cíle se hodně deformují a způsobují masivní poškození tkáně.

Projektily z ochuzeného uranu

Ochuzený uran je vhodný k proražení pancíře, pročež je z něj také vyráběna protipancéřová munice. Ve Spojených státech vznikaly z tohoto materiálu krátkou chvíli i projektily do klasických ručních zbraní, což jim mělo umožnit prorazit pancíř s běžným střelivem neproniknutelný. Takové náboje jsou ale dnes velmi vzácné.

Náboje ráže 20 milimetrů z ochuzeného uranu iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Náboje ráže 20 milimetrů z ochuzeného uranu

577 Tyrannosaur

Speciální náboj společnosti A-Square pro pušku Hannibal je určený k okamžitému zastavení rozzuřené velké africké zvěře jako je buvol, slon nebo nosorožec. Jedná se o střelivo ráže 14,9 x 76 mm s ohromnou silou, při výstřelu se musí střelec vypořádat se silným zpětným rázem.

Macho Gaucho

Brokový náboj vycházející z tzv. řetězových střel do děl z éry plachetnic je tvořen dvěma projektily navzájem spojenými lankem až desítky centimetrů dlouhým. Při zásahu cíle dokáže toto „duo“ lidskou nebo zvířecí tkáň ve velkém rozsahu roztrhat na kusy a způsobit rozsáhlá zranění.

BMPT Terminator, ruské podpůrné vozidlo

10 nejsilnějších zbraní, o které Rusko přišlo ve válce na Ukrajině; některé ztráty opravdu bolely a „rozprášily“ ruské sny

Jihawg Ammo

Střelivo vzniklo jako reakce na různé útoky islámských teroristů – jde o náboje, jejichž projektily obsahují produkty z prasat. Mezi muslimy jsou vepři považováni za nečisté, a hrozba zasažení takovýmto střelivem je má odradit od páchání násilí, protože by po své smrti nemuseli kvůli kontaminaci vepřem přijít do ráje. Extra silné však nejsou.

G2 Research

Jde o běžné střelivo s projektilem se speciálně zkonstruovanou špičkou, které když narazí na cíl, praskne a rozlomí se až na 9 úlomků, z nichž se obvykle každý vydá jinou cestou skrze zasažené tělo, což způsobuje velmi rozsáhlá zranění a zvyšuje šanci zasažení životně důležitých orgánů.

Výkonné střelivo do ručních zbraní

Jaké další podivné, atypické nebo silné střelivo do ručních zbraní znáte?

Zdroj: PandoraTv
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články