10 nejsilnějších zbraní, o které Rusko přišlo ve válce na Ukrajině; některé ztráty opravdu bolely a „rozprášily“ ruské sny

NÁZOR: Ruská armáda utrpěla během války na Ukrajině velké ztráty, a to i na nejmodernější technice. Hlavně jejich zničenou pověst už jen tak nezlepší.

BMPT Terminator, ruské podpůrné vozidlo i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Ruské ozbrojené síly nasadily, vyjímaje jaderných zbraní, ve válce na Ukrajině snad vše, co mají k dispozici. A to včetně těch nejmodernějších a „nesériových“ systémů v arzenálu. I přesto dokázala ukrajinská armáda způsobit Rusům velmi vysoké ztráty, ačkoliv to platí i naopak. Jeto ale právě Rusko, kdo se musí smířit s tím, že přišel mj. o velmi hodnotné, silné a moderní zbraně, jejichž nahrazení bude zdlouhavé a velmi drahém a o nichž největší země světa opakovaně tvrdila, že jsou lepší než ostatní. Nehledě na to, jak moc tím utrpěl ruský vojenský export, o nějž v důsledku nevalných výsledků na Ukrajině zájem upadá.

Křižník Moskva

Byla to vlajková loď ruské Černomořské flotily, chlouba ruského námořnictva, a možná i jedno z nejvyspělejších plavidel na světě. Na jaře 2022 ho však potopily 2 střely Neptun vypálené z ukrajinského pobřeží. Jednalo se o křižník třídy Slava o délce 186 metrů a výtlaku 11 490 tun, který dosahoval rychlosti 32 uzlů. Jeho hlavní zbraní byly protilodní střely P-500 Balzat, ale disponoval i dvěma děly ráže 130 milimetrů, námořní verzí protivzdušného systému S-300 a dalšími zbraněmi, a mj. měl mít na moři jistý stupeň stealth.

R-360 Neptun

Rakety Neptun, které měly potopit ruský křižník Moskva, jsou novinka. Jsou odpalovány z podvozku Tatra

T-90M Proryv-3

Nejmodernější tank v ruské výzbroji, tedy pokud nepočítáte prototypy tanku T-14 Armata, které odmítla převzít i sama ruská armáda. Ve vybavení má modernizovanou verzi děla ráže 125 milimetrů s možností používat munici schopnou zničit i moderní západní tanky, a dále disponuje vyspělým reaktivním pancéřováním Relikt, termovizí a velmi dobrým řízením palby. Vladimir Putin na něj mimochodem hodně sází.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Su-34 Fullback

Těžký stíhací bombardér Suchoj Su-34 Fullback může nést až 14 tun výzbroje, většinou se jedná o bomby nebo různé typy střel, a to i přesně naváděné. Je ale schopen i vzdušného souboje, i když v něm není tak schopný. Má dvoučlennou osádku a jeho maximální rychlost dosahuje Mach 1,8, dostup pak až 17 kilometrů a bojový dolet max. 1 100 kilometrů.

Letoun Su-34 při manévru

Ruský Suchoj Su-34 měl být nejlepším stíhacím bombardérem světa, jako stíhač i bombardér ale docela hodně pohořel

Vrtulník Ka-52 Alligator

Bitevní vrtulník Kamov Ka-52 Alligator je považován za jeden z nejlepších vrtulníků ve své třídě. Má 2člennou osádku a dva motory s koaxiálním rotorem, díky nimž nemusí mít ikonický ocasní rotor. Je vyzbrojen kanonem ráže 30 mm a může nést neřízené střely a pumy či protitankové řízené rakety 9K121 Vikhr, nejnovější verze M i střely LMUR s dosahem až 15 km.

Kamov Ka-52 Alligator

Vylepšený ruský vrtulník Ka-52M je novou érou „aligátorů“, dokáže se držet v bezpečí díky protitankovým střelám s dosahem 15 km

Su-35S Flanker-E

Ruský víceúčelový bojový letoun 4. generace, Suchoj Su-35S Flanker-E, tvoří páteř ruského letectva. Je vysoce manévrovatelný a dosahuje rychlosti až Mach 2,25, dostup má 18 kilometrů a bojový dosah 600 kilometrů. Kromě kanonu ráže 30 milimetrů unese 8 tun výzbroje, a může jít o střely vzduch-vzduch, bomby včetně naváděných, stejně jako o různé řízené střely.

Letoun, který Američané označují jako nejnebezpečnější zbraň Ruska v případě konfliktu, Su-35S

S-400 Triumf

Ruský systém protivzdušné obrany, S-400 Triumf, má být jedním z nejlepších ve své třídě. Umí si poradit s cíli do vzdálenosti až 380 kilometrů a dosah jeho radaru je až 600 kilometrů. Je schopen zničit letadla, vrtulníky a řízené střely, a to i v malých výškách, a mj. má schopnost zásahu proti balistickým raketám.

Ruský systém protivzdušné obrany S-400

I „nejlepší“ systém protivzdušné obrany na světě, ruský S-400, může shořet na popel, pokud se na něj zaměří HIMARS

Tor-M2

Jde o protivzdušný systém krátkého dosahu pocházející z dob SSSR, ale verze M2 je hluboce modernizovaná. Vozidlo na pásovém podvozku má samostatný radar a obsahuje 8 nebo 16 střel. Nejlepší z nich mají dosah až 16 kilometrů do dálky a 10 do výšky, přičemž jsou účinné proti letadlům, vrtulníkům, větším dronům a řízeným střelám.

Protivzdušný systém Tor

Video: nejdříve precizní reakce ruské osádky systému Tor-M2, poté ukrajinského operátora dronu, který uhnul střele

Raketomet TOS-1A

Systém postavený na podvozku tanku T-72, jehož odpalovací zařízení obsahuje 32 raket s termobarickou hlavicí. Ty jsou určené hlavně k likvidaci nepřátel v zákopech a bunkrech, protože před termobarickou explozí neposkytují ochranu. Raketomet se nicméně musí přiblížit blízko k frontě, nejnovější verze mají dosah maximálně 10 kilometrů.

Raketomet TOS-1A

Video: ruský 24hlavňový nepřesný raketomet TOS-1A vytvoří enormní „ohnivé pole“ během pár sekund, prakticky nic a nikdo nepřežije

Dron Orion

Velký ruský dron Orion má na délku 8 metrů a rozpětí jeho křídel dosahuje dvojnásobku, tedy přesně 16 metrů. Je poháněn tlačnou vrtulí, jeho maximální rychlost činí 200 km/h, a může operovat ve výšce až 7,5 km. Kromě průzkumných úkolů může plnit i bojové mise, na něž bývá vyzbrojen laserově naváděnými protitankovými střelami 9K121 Vikhr s dosahem až 12 km.

Ukrajinci sestřelili ruský bezpilotní bojový letoun komplexu Orion. Dron byl testován i v Sýrii, měl by nést nejmodernější vybavení

BMPT Terminator

Obrněné vozidlo na podvozku tanku T-72, jehož úkolem je doprovázet tankové jednotky hlavně v městské zástavbě a poskytovat jim palebnou podporu. K tomu je BMPT Terminator vybaven dvojicí kanonů ráže 30 milimetrů, protitankovými střelami 9M120 Ataka, dvěma granátomety a kulometem. Mnozí odborníci o schopnostech této zbraně pochybují, ačkoliv jí nelze odepřít, že nejednou překvapilo; třeba když stanulo samo proti ukrajinskému tanku a BVP.

Ruské BMPT Terminator zničilo ukrajinský tank a BVP

Video: podceňované ruské BMPT Terminator v akci překvapilo, když samo zničilo dva ukrajinské protivníky, tank a BVP

Ruské zbraně ztracené na Ukrajině

Kterou hodnotnou zbraň ještě Rusko na Ukrajině ztratilo?

Zdroj: RankingTop10
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články