Jak funguje legendární útočná puška Kalašnikov: analýza do nejmenších detailů

Kalašnikov používají armády a militantní organizace ve více než 50 zemích světa. Zbraň se vyrábí v improvizovaných dílnách v Afghánistánu, Palestině, Pákistánu, Íránu či Albánii.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force
                   

Již dlouhá desetiletí se automatická puška Kalašnikov AK-47 sovětské výroby těší oblibě po celém světě. Kromě jednoduchosti vlastní konstrukce zbraně a dostupnosti materiálů je hlavní předností pušky její nízká cena. Například severoevropský Kalašnikov seženete na trhu za pouhých 7 000 korun. I přes svou jednoduchost je tato samonabíjecí puška docela spolehlivou zbraní, která nezklame ani za arktických mrazů či rovníkových veder. Zbraň je rovněž vysoce odolná proti znečištění a poškození.

Nejoblíbenější puška na světě

Projektové práce na AK-47 začaly v roce 1945. V roce 1946 prošel AK-47 vojskovými zkouškami a v roce 1948 byla verze s pevnou pažbou zavedena ve vybraných jednotkách sovětské armády. Rychlým vývojem vznikl AKS (S – Skladnoj neboli „skládací“) vybavený sklopnou kovovou ramenní opěrkou. To už však byl v roce 1949 AK-47 oficiálně přijat do výzbroje sovětskými ozbrojenými silami, a po roce 1955 ho využívala i většina členských zemí Varšavské smlouvy. Počátky výroby však nebyly bez potíží.

První modely měly pouzdro závěru vyrobené z lisovaného plechu, obráběnou hlavu pouzdra závěru a lisovaný rám. Vysoká zmetkovitost výroby svařovaného vyhazovače způsobila, že lisované pouzdro závěru bylo nahrazeno těžším obráběným pouzdrem závěru. Náklady se sice zvýšily, ale použití obráběných částí nakonec i zrychlilo výrobu, a to i proto, že byly využity stroje a pracovní síla zvyklá obrábět části starých pušek Mosin. I díky tomu byl SSSR schopen skutečně masově vyrábět nové pušky AK-47 až od roku 1956. 

Samotná kvalita AK-47 se může značně lišit. Jen v roce 2006 byla AK-47 v mnoha různých verzích vyráběna nelegálně ve 30 zemích včetně USA! Až někdy kolem roku 2014 se Rusku podařilo tento problém do značné míry vyřešit uzavřením řady licenčních smluv, mezi jinými i v USA. Je proto asi zřejmé, že materiály a způsoby konstrukce u tolika různých výrobců se můžou značně lišit. Valná většina AK-47 je konstruována z oceli, dřeva a někdy i plastu. Přičemž výjimečně lze u některých konstrukcí zbraně spatřit i pochromované součástky (např. šrouby).  

Dnes lze díky moderním technologiím použít mnoho různých ochranných nátěrů, stejně jako různé druhy ocelových slitin. A značná část dílů se navíc vyrábí z lisovaných plechových dílů. Všechny tyto komponenty jsou nejen velice efektivní, ale především levné a snadno dostupné. A není tedy divu, že se AK-47 stále těší tak velké oblibě. A to i přesto, že za ta léta prošla již celou řadou úprav a modifikací, ve kterých se i specialisté na zbraně vyznají jen stěží.  

Vysoce spolehlivá zbraň

Zbraň je často chybně označována za samopal, ve skutečnosti se však jedná o samonabíjecí útočnou pušku s puškovými náboji. Puškové náboje jsou obecně větší a výkonnější, než klasické pistolové náboje, které se používají do samopalů. Kalašnikov má při střelbě kadenci až 600 ran za minutu.

Puška je složena z hlavně s nábojovou komorou s uzávěrem, zaměřovačem a klasickou pažbou, která usnadňuje manipulaci se zbraní. Zbraň využívá systém s dlouhým zdvihem pístu. Horní a spodní pouzdra závěru byla spojena do jednoho pouzdra. Volič režimu střelby a pojistka jsou sloučeny do jediné páky na pravé straně pušky. Natahovací páka je jednoduše připojena k nosiči závěru. Pro boj zblízka lze zespodu na ústí hlavně pušky připevnit bajonet.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Zbraň při střelbě využívá tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně prostřednictvím plynového kanálku. Kvůli ne zcela těsnící konstrukci závěru se však může v extrémním případě po ponoření v bahně závěr znečistit a zbraň nebude schopna automatické střelby bez vyčištění. Ale i v tomto případě dovolí dál pokračovat ve střelbě jednotlivými ranami. Plechový lisovaný zásobník (jsou i plastové) je pochopitelně lehce odnímatelný, a stejně tak lze vyjmout vrchní pružinu i pouzdro.  

Kalašnikov se zajisté neřadí k těm nejpřesnějším zbraním, efektivita střelby je však díky ráži 7,62mm dostačující. V rukou zkušeného střelce, který je na zbraň zvyklý, tak s jistotou zasáhne i cíl vzdálený na 100 metrů, a to opakovaně. Nejvíce však AK-47 vyniká na poli spolehlivosti. Schopnost fungovat s minimální či vůbec žádnou údržbou, a to i za těch nejnáročnějších podmínek, patří mezi poznávací znamení této sovětské útočné pušky.  

Zdroj: TechInsider

Která zbraň by mohla podle vás konkurovat AK-47?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc