Video: izraelská armáda zaútočila na teroristy v Gaze přesnou pumou SPICE 2000, kde rozmetala několikapatrový dům

Překonává všechny ostatní a udeřit dokáže s nevídanou silou. A ačkoliv dnes nejsou přesně naváděné pumy nijak výjimečné, některé jsou přece jenom lepší než jiné.

Puma SPICE 1000 i Zdroj fotografie: Rafale
                   

Ve světě existuje spousta přesně naváděných leteckých pum různých velikostí a schopností. Většinou jsou naváděné prostřednictvím laseru nebo GPS, ale jednou z výjimek jsou klouzavé naváděné pumy vybavené izraelskou soupravou SPICE, jejichž systém navádění je unikátní a odstraňuje nevýhody předchozích typů navádění. Nejničivější z nich jsou přitom pumy SPICE 2000, jejichž úder nemá šanci téměř nic přežít. To ostatně dokazuje i zásah izraelské armády, která je použila proti teroristům v pásmu Gazy, jak informoval Defence-Blog.

Vysoká přesnost díky kombinaci navádění

Běžně užívané typy navádění mají v praktickém využití několik nevýhod – třeba laser vyžaduje, aby byl cíl ozařovaný laserovým paprskem, což je někdy komplikované, a navíc příliš dobře nefunguje třeba v mlze, husté oblačnosti nebo bouři. Satelitní navádění tím sice netrpí, ale zase ho lze rušit, a vyspělé armády tu možnost mají. Souprava SPICE montovaná na běžné pumy však využívá nejenom satelitního a inerciálního navádění, ale zároveň i elektrooptického. Kombinace těchto prvků taj zajišťuje přesnost zhruba 3 metrů, uvádí Rafale.

Model letounu FA-50 s pumami SPICE iZdroj fotografie: Uživatel rhk111 / Creative Commons / CC BY-SA
Model letounu FA-50 s pumami SPICE

Největší je ze sady SPICE 2000, a co dokáže, ukazuje video pod tímto článkem. V případě, že letoun pumu svrhne z výšky na několikapatrový dům, zvládne ho v obrovském výbuchu celý srovnat ze zemí. Ale není se co divit, číslovka 2000 je váha pumy v librách, jde tedy o 907 kg – z toho připadá na trhavinu 429 kg, a jedná se vlastně o americkou pumu Mark 84 se sadou SPICE, uvádí GulfLink. Puma prorazí do budovy nejenom svou hmotností, ale také obrovsky silnou explozí. Pumy SPICE mimochodem existují i s 1/2 a 1/4 hmotností.

Cíl pozná sama a může ji řídit operátor

Další velikou Výhodou pum opatřených SPICE je, že jsou klouzavé a lze je odhodit daleko od cíle – v případě SPICE 2000 to je až 60 km, což letouny chrání před protivzdušnou obranou krátkého a středního dosahu. Elektrooptický systém má být navíc schopen si pamatovat zobrazení až 100 cílů, a na vybraný se navést sám. Puma ale může k navedení využít i zmíněné GPS a inerciální systém, než se jí podaří cíl zachytit a přepnout se do elektrooptického módu. Stejně tak ji ale může díky přenášenému obrazu navádět i operátor z paluby letounu.

Americká střela SPICE

Vstupuje Amerika do války s Hamásem? Posílá proti němu mohutnou dodávku přesných pum SPICE, zasáhnou i cíle v pohybu

Vynikající přesnost SPICE 2000 má minimalizovat riziko vedlejších škod, protože zasáhne výhradně to, co má. Na druhou stranu je tak ničivá, že se jim vždy nedá vyhnout, upozorňuje BusinessInsider. I záběry ukazují, že trosky domy létají na desítky metrů daleko. Je proto velmi problematické, pokud tyto pumy nasadí izraelské letectvo v hustě zastavěné oblasti jako je Gaza. V takovém případě je i při přesném zásahu možné, že zahyne řada civilistů.

Jak hodnotíte schopnosti pumy SPICE 2000?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články