Ruská balistická ochrana „nové generace“ je brutálně odolný pancíř, který odolá i moderním puškám a zakryje 70 % těla

Balistická ochrana je nezbytnou součástí výbavy vojáků, jimž dokáže v mnoha situacích zachránit život. A ruská varianta Strelok je ochrání opravdu výrazně.

Ochranný komplet Strelok i Zdroj fotografie: Kalašnikov Group
                   

Většina moderních armád dnes vybavuje své vojáky nějakým typem balistické ochrany. Ta existuje v mnoha provedeních a typech, přičemž se vlastnostmi často liší. Jestli ale mají při střetu s jinými armádními jednotkami efektivně fungovat, měly by vojáky chránit min. proti střelám z běžných útočných pušek a střepinám. Jedním z moderních typů balistických ochran má být Strelok v současnosti používaný ruskou armádou. Vzhledem k úrovni ochrany a výraznému zakrytí více jak 1/2 těla ji někteří označují za „novou generaci“.

Odolá i vysoce průraznému střelivu

Balistická ochrana Strelok je jedním z nejnovějších typů ruské ochranné výstroje. Jejím výrobcem je Triada-TKO LLC, která patří do ruského zbrojního gigantu Kalašnikov. Jde o celou sadu obsahující vestu Korset Plus s přídavnými ochrannými moduly a dalším příslušenstvím, jak uvádí Kalašnikov ve své tiskové zprávě. Mezi příslušenství patří třeba i 30litrový batoh a další vaky a kapsy, do nichž si voják může dávat vybavení.

Ruská balistická ochrana Grardějec-5 iZdroj fotografie: Uživatel Orahada / Creative Commons / CC BY-SA
Ruská balistická ochrana Grardějec-5

TopWar uvádí, že vesta Korset Plus má pancéřové pláty v oblasti hrudníku a zad, které by měly být odolné proti munici ráže 7,62×52 mm s tepelně zpracovaným ocelovým jádrem. Jde o střelivo používané v puškách AK-47 nebo československých Sa vz.58, přičemž by mělo mít větší průraznost než dnes využívané střelivo do pušek AK-74 nebo zbraní v západních armádách (M16, M4…). Celá ochrana pokrývá až 70 % lidského těla a slouží hlavně k zachycení střepin.

Adaptibilní nositeli i podmínkám

Strelok má být zkonstruovaný tak, aby co nejlépe rozložil hmotnost nákladu neseného uživatelem, a navíc ho lze přizpůsobit různým velikostem těla i měnit podle použitého oblečení, protože se samozřejmě liší podle toho, jak je voják oblečený v horkém létě nebo v mrazivé zimě. Adaptabilní je také samotné přídavné vybavení, udává MilitaryLeak.

PP-2000, voják ministerstva vitra Ruska

Ruský samopal PP-2000 měří pouze 34 cm, ale prostřelí i pancíř vozidla – má totiž unikátní munici, pro níž ve světě není ekvivalent

Ovšem posoudit kvalitu ruské výstroje by bylo možné až podle výsledků v boji, neboť prezentované parametry jsou jenom hodnoty deklarované výrobcem, a v ruských poměrech se opakovaně ukazuje, že ne vždy musí být pravdivé. Každopádně pokud Strelok udávané parametry splňuje, patří mezi kvalitní balistické ochrany, a v mnoha situacích jistě dokáže uživatelům zachránit život, případně zabránit jejich vážnému zranění. I tak samozřejmě platí, že ani sebelepší balistická ochrana nedokáže 100% smrti v boji zabránit.

Jak budou kvalitní ruské balistické ochrany?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články