Video: raketa Stugna-P ničí s přesností i za hranicí svého 5,5km maxima, 100% ukrajinská zbraň si poradí s tankem, natož s náklaďákem

NÁZOR: Ačkoliv slouží zbraň primárně proti vysoce pancéřovaným cílům, má na svědomí i řadu jiných. Třeba zásah náklaďáků znamená naprostou devastaci všeho a všech.

Stugna-P, ukrajinská protitanková zbraň i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum, veřejná organizace
                   

Veliké ztráty ruských tanků a dalších obrněných vozidel má na Ukrajině na svědomí mj. ukrajinská protitanková zbraň. Ta sice nedosahuje takové úrovně jako slavný FGM-148 Javelin, kdy se střela na cíl navede zcela sama, ale má jiné přednosti, hlavně dostřel a sílu hlavice. Svou zbraň označovanou jako Strugna-P Ukrajinci často používají s velkou invencí, a exportní verzi nazývanou Skyf se jim ještě před válkou s Ruskem podařilo vyvézt do několika zemí.

Strugna-P může vážit i přes 100 kg

S vývojem protitankové zbraně začala Ukrajina až dlouho po svém osamostatnění, ale do výzbroje byla Stugna-P zavedena až roku 2011. Jde o poměrně mohutný systém využívající masivní podnožku, zaměřovací část a pouzdro s vlastní střelou. Existují přitom dva typy – těžší má celkovou hmotnost až 104 kg, takže potřebuje několikačlennou obsluhu. Ukrajina měla ale vyvinout i verzi Skif-M s odlehčeným stativem a dalšími vylepšeními.

Výstřel ze systému Stugna-P iZdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Výstřel ze systému Stugna-P

Jednou z výhod systému Stugna-P je dosah, těžší střely mají být schopné zasahovat cíle na vzdálenost přes 5,5 km (to je maximální dostřel ruské střely 9M133 Kornet). Třeba video pod tímto článkem pak ukazuje zásah nákladního automobilu ukrajinskými separatisty údajně na vzdálenost 5,6 kilometru, což je opravdu na hranici, ale přesto byl zásah úspěšný a vozidlo zničeno. Zaznamenané je úspěšné použití zbraně nejen proti ruským tankům a obrněncům, ale i proti letícímu bitevnímu vrtulníku Kamov Ka-52 Alligator.

Stugna-P používá rakety různé ráže

Ukrajinský systém Stugna-P je na cíl naváděn pomocí laserového paprsku, a během letu lze jeho polohu měnit, ale existuje i automatický systém, kdy se laserový paprsek zaměřuje bez asistence obsluhy. Zbraň využívá odpalovací trubice s raketami ráže 130 milimetrů s dosahem 5 kilometrů a průrazností kolem 1 000 milimetrů RHAe, větší střely ráže 152 milimetrů pak mají dosah přes 5,5 kilometrů a průraznost 1 200 milimetrů RHAe. Hlavice jsou tandemové, umí si tedy poradit i s reaktivním pancéřováním.

Ukrajinská Stugna-P sestřelila moderní ruský vrtulník Kamov Ka-52, jedná se o první případ zničení tohoto stroje protitankovou zbraní

Ovládací zařízení vybavené obrazovkou a joystickem je umístěno v kufříku. S odpalovačem ho lze propojit kabelem a může být až 50 metrů daleko, obsluha se tedy může ukrýt a nevystavovat se odvetné palbě v době letu střely k cíli. Zaměřovací systém obsahuje i termokameru, Stugna-P je tak použitelná v noci a za zhoršené viditelnosti, dosah je ale snížen na zhruba 3 kilometry. Ukrajinské armáda má do systému kromě protipancéřových střel i rakety s vysoce explozivními hlavicemi, které lze použít proti pěchotě a nepancéřovaným cílům.

Stugna-P zasáhla automobil na 5,6 kilometru

Jak hodnotíte ukrajinskou zbraň Stugna-P?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články