Sovětský 12,7mm těžký kulomet NSV byl velice spolehlivý a stal se metlou bojiště až na 2 km. Dodnes slouží také v AČR

I přesto, že byl kulomet NSV vyvinut již v 60. letech 20. století, do starého železa rozhodně nepatří. Zajišťuje to jeho celková spolehlivost a palebná síla.

Kulomet NSV i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY
                   

Na konci 60. let 20. století se sovětská armáda ocitla v prekérní situaci – páteří výzbroje kulometného sboru byl těžký kulomet DŠK 12,7 mm, který však už morálně ani technicky neodpovídal době. Vznikl proto požadavek na novou zbraň, která by zajistila vysokou palebnou sílu všem vozidlům, což splňoval těžký kulomet 12,7 mm NSV.

Pro nový kulomet NSV vznikla i nová fabrika

Pod kódovým jménem „Útes“ vznikal v 60. letech v Ústředním konstrukčním a výzkumném úřadu sportovních a loveckých zbraní v Tule. NSV pak byla první písmena jeho tvůrců – Nikitin-Sokolov-Volkov. Zbraň byla hotova v roce 1968, ale její výroba byla zahájena až v roce 1972. Bylo totiž rozhodnuto vybudovat pro ni zbrusu nový závod Mettalist ve městě Uralsk v Kazachstánu, kam bylo přesunulo i mnoho dělníků z Tuly.

Kulomet NSVT, instalován na ruskémhoufnici 2S19 Msta-S, ruská armáda, 2019 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY
Kulomet NSVT instalovaný na ruské houfnici 2S19 Msta-S, ruská armáda, 2019

NSV není žádný drobek, samotná zbraň váží 25 kg, s lafetou 6T7 pak 41 kg. K tomu musí být připočtena hmotnost krabice s 50 náboji, která váží 11 kg, přičemž délka zbraně je 1 550 mm (z toho délka hlavně 1 100 mm). Automechanika je založena na dlouhém odvodu plynů a mechanismus spouště je stejně jednoduchý, přičemž nemá ani natahovací páku, a je elektromechanický nebo elektrochemický.

Dovoluje ovšem jenom automatickou palbu. NSV má přitom kadenci 700 až 800 ran v minutě, avšak konstruktéři doporučují pálit v dávkách 5 až 6 ran, neb se po 100 ranách zasekne.

Výkonný kulomet NSV slouží dodnes

První hlavně měly výdrž pouhých 4 000 ran, takže je začaly v Metallistu chromovat a do munice přidávat speciální chemikálie – pěchotní a verze na vozidla NSVT je rovnou dodávána se třemi vyměnitelnými hlavněmi. NSV má dostřel 2000 m a je vybaven výkonnou optikou. Podle Militaryfactory byl v boji poprvé nasazen v Afghánistánu, přičemž na něm všichni oceňovali jeho palebnou sílu a spolehlivost v drsném klima při teplotách -50 až +50 °C. Pěchotní verze nicméně působila tak obrovský hluk, že vojáci při jejím užívání omdlévali.

Samopal PPŠ-41 Špagin

Video: co dokáže zničit nejsilnější sovětský samopal PPŠ-41 Špagin; i dnes může být obávaný, americkou balistickou ochranu rozlámal

I přesto se stal NSV hlavním kulometem tanku T-72 a dalších ruských obrněných vozidel. Jeho výroba probíhá dodnes v Kazachstánu, Srbsku a Polsku a vzniká i v ráži NATO 12,7 × 99 mm. Ostatně mnoho zemí NATO, včetně ČR, jak potvrzuje AČR, má zbraň stále ve výzbroji. Ukrajina pak od roku 2001 vyrábí vlastní modernizovanou variantu K-12,7, kdežto Rusko šlo vlastním směrem a zavádí od roku 1998 kulomet Kord (6P50), byť stále užívá i NSV.

Kulomet NSV, na trojnožce 6t7 iZdroj fotografie: Public Domain
Kulomet NSV na trojnožce 6t7

Jak hodnotíte těžký kulomet NSV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články