Ukrajinci dostanou německé Panzerfausty 3. Jde o další zbraň, která jim má pomoci v boji proti ruským tankům a obrněncům

Protitankové zbraně nesené pěšáky dokážou být proti obrněncům velmi účinné. Často nepomůže ani reaktivní pancíř, protože ho umí překonat.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Ukrajinci, kteří dostávají ze spojeneckých západních zemí protitankové rakety, jakými jsou systémy Javelin nebo NLAW, budou mít k dispozici další typ moderní zbraně. Tentokrát je německé výroby a jmenuje se Panzerfaust 3. Německo původně nechtělo tyto zbraně Ukrajině dodat, ani jiným zemím dovolit, aby tak učinily, ale nyní si to rozmyslelo. Zemí, která už prohlásila, že je určitě na Ukrajinu dodá, je Nizozemí. Tisícovku protitankových zbraní nyní slíbila i německá vláda a je velmi pravděpodobné, že alespoň část z nich bude také tohoto typu.

Zbraň proti sovětským tankům a obrněným transportérům

Ačkoli jméno systému připomíná jméno zbraně, kterou za druhé světové války Němci používali proti tankům, jde samozřejmě o zcela jiný systém. Pochází ještě z doby, kdy Německo bylo rozděleno na NSR a NDR. Západoněmecké ozbrojené síly potřebovaly v 80. letech moderní zbraň, která by byla účinná proti sovětským tankům, jichž čekalo v NDR a ČSSR velké množství. Bylo třeba jim čelit, a tak vznikly Panzerfaust 3.

iZdroj fotografie: Uživatel M.C. / Public Domain
Vystavené Panzerfaust 3 z vybavení německé vojenské policie

Jde o lehkou zbraň, která se skládá ze dvou částí. První je vícenásobně použitelná odpalovací jednotka s optickými mířidly. Její hmotnost je 2,3 kilogramů. Druhou částí jsou hlavice s hnací částí, které se do zbraně používají. Jsou několika typů, některé se používají proti pancíři, jiné jsou určené i k ničení bunkrů. Váží kolem 13 kilogramů, hmotnost se podle typu mírně liší.

Lze zasáhnout i pohybující se tank

Zbraň je určena jak k ničení pohyblivých, tak statických cílů. Na pohyblivé cíle může pálit ve vzdálenosti od 15 do 300 metrů, na statické až do 600 metrů. Hlavice letí přímo, není tedy obdobou systému Javelin, který útočí do horních částí tanku, kde je pancíř slabší. Hlavice je většinou tandemová, má jakousi špičku, jež obsahuje výbušninu sloužící k odpálení reaktivního pancíře. Teprve poté se odpálí hlavní výbušná část.

Klasická střela má být schopna překonat pancéř o síle ekvivalentní 700 mm RHAe. Tandemová hlavice s kumulativním účinkem by měla proniknout pancéřováním odpovídajícímu tloušťce 900 mm RHAe. Zbraň je velmi mobilní, voják většinou nosí odpalovací zařízení a dvě hlavice. Standardně ho doprovází pomocník, který má další tři střely. Střelec může raketomet používat i v noci s případným zařízením pro noční vidění. Proti obrněným transportérům, které tvoří hlavní masu útočící obrněné techniky Ruska na Ukrajinu, to bude naprosto smrtící zbraň.

Co říkáte na rozhodnutí Německa změnit politiku v dodávkách zbraní na Ukrajinu?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články