Video: nic jí neodolá aneb Jak ukrajinská puška „krájí“ pancíř ruských obrněných vozidel jako nůž máslo. Zásah cíle je rychlý a ničivý

Ruští vojáci nejsou v bezpečí ani za pancířem, pokud čelí ukrajinskému monstru. Speciální náboje navíc prorazí i velmi silnou ochranu na dlouhou vzdálenost.

Protitanková puška Aligator i Zdroj fotografie: Snipex
                   

Již za první světové války, když se objevily první tanky, konstruktéři vyvinuli pušky a střelivo pronikající pancířem. V současné době už sice střely klasických zbraní silným tankovým pancířem neproniknou, ale takzvané antimateriálové zbraně existují dodnes. Jsou nesmírně užitečné proti obyčejným vozidlům a dalšímu vybavení, ale často si poradí i s obrněnými vozy. Navíc jsou přesné na velmi dlouhé vzdálenosti a jedním z největších antimateriálových monster je ukrajinská puška Snipex Aligator.

Puška 2 metry dlouhá a 25 kilogramů těžká

Označení monstrum je docela přiléhavé, protože za něj lze pušku opravdu považovat. Nejde o zbraň pro běžné nošení, protože je 25 kilogramů těžká, 2 metry dlouhá, a často k ní bývá připevněný tlumič, který ji ještě prodlužuje. Používá se hlavně pro utlumení záblesku výstřelu, ale i proto je ve speciálním pouzdru dodávána na dvě části. Hlaveň dlouhá 1,2 metru zaručuje mimořádnou přesnost na dlouhé vzdálenosti a umožňuje použít i velmi výkonné střelivo.

Zatímco nejznámější antimateriálovou puškou na světě je americká Barrett M82 používající náboje .50 BMG, tedy o průměru 12,7 milimetru, ukrajinští konstruktéři ze společnosti XADO Holding se rozhodli použít ještě větší střelivo 14,5 x 114 milimetrů. Standardní náboj B-32 této ráže může proniknout až 30 milimetrů silnou pancéřovou ocelí na vzdálenost 500 metrů a 10 milimetry na 1,5 kilometru. Navíc existuje i speciální protipancéřový náboj BS-41 obsahující wolfram, jehož průraznost je ještě vetší.

Obrněným transportérem projede jak nůž máslem

Jak účinná může taková zbraň být, ukazují zkušenosti z Ukrajiny. Na sociálních sítích je k dispozici video, kde touto puškou ukrajinští vojáci ničí obrněný transportér MT-LB. Jde o pásový transportér sovětské konstrukce a obě strany ho používají ve velkých počtech, přičemž často slouží i jako nosič některých zbraňových platforem. Jeho pancíř je silný maximálně 14 milimetrů a dokonce i nový ruský BTR-90 je schopen projektilům ráže 14,5 milimetru odolat maximálně v přední části. A to nejspíše jen těm standardním.

Aligator je navíc mimořádně přesný a díky liště Picatinny na něj lze instalovat různé zaměřovače. Efektivní dostřel pušky jsou 2 kilometry, ale projektil je chopen doletět do vzdálenosti až 7 kilometrů, přičemž má zbraň pětiranný zásobník. Pokud se střelec na první ránu do obrněného transportéru netrefí nebo ho jen poškodí, může velmi rychle střelbu zopakovat a vozidlo nepřítele znehybnit.

Kterou antimateriálovou pušku považujete za nejlepší?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články