Ukrajinský termobarický raketomet RPV-16 je smrtelná zbraň vycházející ze zbraně Šmel zkonstruované za sovětské éry

Raketomety, které s sebou moderní vojáci vozí do boje, neslouží jenom k likvidaci obrněné techniky. Jiný typ likviduje bunkry, je jakousi náhradou za plamenomety.

i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda má ve výzbroji termobarický ruční raketomet RPV-16 vlastní konstrukce, který by se v budoucnu mohl pěšákům hodit ke zdolávání ruských opevněných pozic. Samozřejmě za předpokladu, že by na ně začala Ukrajina útočit, i když nyní to spíše vypadá na ruský útok proti jejím pozicím. I tady dokáže být zbraň účinná, pokud se jejím cílem stane nějaké slabě pancéřované vozidlo.

Náhrada za sovětské Šmely

Podobnou zbraň Ukrajina vlastnila již ze sovětské éry. Šlo o raketomet RPO-A Šmel. Dá se předpokládat, že země pravděpodobně měla i potřebné plány na jeho výrobu. Když po roce 2014 zamrzl konflikt na Donbase, bylo ukrajinské armádě jasné, že bude potřebovat podobný druh zbraně. Například pro případy, kdy by bylo nutné vyklízet opevněné pozice nepřítele.

V roce 2017 proto vyvinul Státní výzkumný ústav chemických výrobků, sídlící ve městě Šostka, reaktivní plamenomet, ukrajinsky „reaktivnyj pichotnyj vogněmet“, RPV-16, který se začal sériově vyrábět v červenci 2018. Vlastně se starší sovětské zbrani z velké části podobá. Má shodnou ráži 93 milimetrů a velmi podobný výkon. Vylepšena byla hlavně ergonomie.

Raketa dlouhá 70 centimetrů je do odpalovací trubice umístěna během výroby. Po odpálení se zbytek zbraně odhodí. Hlavice o hmotnosti 4 kg nese 2,1 kilogramu hořlavé náplně, protože jde o termobarickou zbraň. Hořlavá směs se po dosažení prostoru cíle rozptýlí za pomoci malé výbušniny a výsledný mrak hořlaviny smísené se vzduchem a hlavně se vzdušným kyslíkem se následně zapálí.

Následky exploze bývají strašlivé

Výsledkem je explozivní hoření v celém objemu rozptýlené hořlaviny naráz, vznikne tak doslova ohnivá koule o vysoké teplotě a velké síle. Má poloměr kolem šesti metrů a je schopna svoji silou zabít vše živé do 50 metrů od epicentra. Takový výbuch člověka v těsné blízkosti nejen těžce popálí. Především rázové změny tlaku uvnitř ohnivé koule trhají člověku vnitřní orgány, zejména plíce, náraz rázové vlny explozivního hoření dokáže lámat kosti a způsobovat masivní vnitřní krvácení. Na hmotnost nálože jde o velmi ničivou zbraň.

Zveřejnil(a) Association Of Military Lovers dne Neděle 6. října 2019

Celý komplet je 11 kilogramů těžký a 924 milimetrů dlouhý. Dokáže ho tedy bez problému přenášet jeden voják. Zbraň má jednoduchá mířidla, která se dají nastavit až na 600 metrů. Efektivní vzdálenost je uváděna poloviční, tedy 300 metrů. Raketa je ale schopna překonat jeden kilometr, ovšem na tuto vzdálenost je šance na dobrý zásah spíše dílem náhody. Veřejnosti byl RPV-16 poprvé představen na kyjevské výstavě Zbroja ta bezpeka v roce 2019.

Souběžně byly tehdy vyvinuty odlehčená verze RPV-18 (РПВ-18) a verze s větší účinností RPV-20PDM (РПВ-20ПДМ). Bližší údaje o této technice nejsou ale dosud uvolněny. Je pouze známo, že v roce 2020 nakoupila ukrajinská armáda stovky raketometů RPV-16, a dá se předpokládat, že jejich počet se od té doby ještě zvýšil. Používání této zbraně je jednoduché a vojáka lze velmi snadno vycvičit. V roce 2021 navíc ukrajinská společnost NVP Metokol oznámila, že vyvinula virtuální simulátor, na němž se mohou vojáci v používání raketometu cvičit.

Jak moc nebezpečnou zbraní jsou podle vás termobarické ruční raketomety?

Zdroj: MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články