Video: ukrajinští odstřelovači ukazují, jak eliminují i 2 nepřátele jednou ranou. Tohle jsou nejpoužívanější pušky

Práce odstřelovačů je ve válce Ruska a Ukrajiny velmi důležitá. Dokáží eliminovat nejen vysoké důstojníky, ale často si poradí také s obrněnou technikou.

Ukrajinský odstřelovač i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O činnosti odstřelovačů se ve zpravodajství z rusko-ukrajinského konfliktu často nemluví, ale některé případy jsou výjimkou. Ukrajinská armáda například informovala, že jeden z jejích ostrostřelců zlikvidoval jedinou ranou dva ruské vojáky. Jeho výkon je pozoruhodnější ještě více, neboť během pěti minut zabil celkem 3 nepřátele a další 2 zranil. Jakou použil zbraň není přesně jasné, pravděpodobně to však bude jedna ze známých, které jsou na Ukrajině „v akci“.

SVD neboli Dragunov

Odstřelovací puška sovětského původu. Do výzbroje byla zavedena již v roce 1963 a patřila ke standardním odstřelovacím zbraním východního bloku. Využívá náboje ráže 7,62 × 54 milimetrů v zásobníku na 10 ran. Má optická mířidla se čtyřnásobným zvětšením a její efektivní dostřel je 800 metrů. Puška byla ve výzbroji Ukrajiny ve velkých počtech. V posledních letech je postupně jako zastaralá vyřazována z výzbroje, ovšem v rukách zkušeného střelce může být i přes své stáří velmi nebezpečná.

M82 Barrett

Asi nejznámější antimateriálová puška světa amerického původu, někdy také označovaná jako M107. Jde o zbraň využívající střelivo .50 BMG, jaké je běžně užíváno například v těžkých kulometech M2. Váží zhruba 14 kilogramů, ale zvládá účinně eliminovat zpětný ráz, což umožňuje velmi přesnou střelbu. Náboje jsou umístěny většinou v zásobníku na 5 ran, její efektivní dostřel je až 1 800 metrů. Prorazit je schopna i pancíř lehčích obrněných vozidel, ovšem používána je i proti živé síle. Proti projektilu nepomůže vojákům ani balistická ochrana.

Sako TRG-22

Finské odstřelovací pušky řady TRG jsou jedny z nejčastěji používaných zbraní své kategorie. Verze 22 je uzpůsobena pro střelbu náboji 7,62 × 51 milimetrů, i když některé typy mohou být komorovány i pro jinou munici. Puška má zásobník na 5 ran a její efektivní dostřel je zhruba 800 metrů. Může být vybavena různými typy zaměřovačů a dalším příslušenstvím pro přesnější střelbu a případně také lepší krytí pozice střelce. Výhodou je i relativně nízká hmotnost kolem 5 kilogramů.

Zbroyar Z-10

Ukrajinský zbrojní průmysl ale umí produkovat i odstřelovačské pušky vlastní konstrukce, dobrým příkladem je Zbroyar Z-10 inspirovaný americkou AR-10. Ukrajinští vojáci je dostali již kolem roku 2015, několik jich pro armádu koupil z vlastního tehdejší prezident Petr Porošenko. Do výzbroje byly zavedeny v roce 2018. Využívají náboje 7,62 × 51 milimetrů umístěné v odnímatelném zásobníku na 10 ran a jejich efektivní dostřel je 800 metrů. Na pušku je možné nainstalovat různé druhy pažby nebo zaměřovače. Nedávno se také podařilo jednomu ukrajinskému odstřelovači téměř dosáhnout na světový rekord.

Jakou odstřelovačskou pušku v rusko-ukrajinské válce považujete za nejlepší?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články