USA dodaly Ukrajině kompletní systém Drone Defender určený k zachycování a likvidaci dronů

Společně se zařízením Dedrone Portable je systém možné využít například k ochraně pozorovacích věží, konvojových jednotek i předsunutých operačních základen.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Dle snímků kolujících po sociálních sítích se zdá, že americké ministerstvo obrany poskytlo ukrajinským ozbrojeným silám protidronový systém Drone Defender, který je, nebo alespoň do této chvíle byl, pouze ve službách americké armády. I přes to, že se Pentagon k dodávkám pokrokového systému na Ukrajinu dosud nepřihlásil, Spojené státy jsou jediným provozovatelem Drone Defenderu. Lze tedy logicky předpokládat, že ukrajinské ozbrojené složky obdržely systém právě od amerického ministerstva. 

Systém je lehký a účinný

Drone Defender je zařízením americké společnosti DeDrone. Jedná se o rušičku, která pracuje s nejčastěji využívanými frekvencemi nepřátelských dronů, a to i v rámci spektra GNSS (Globálního družicového polohového systému). Poradit si však dokáže i s širokou škálou komerčních bezpilotních letounů. Dosah Drone Defenderu činí kolem 2 km, přičemž s plně nabitými bateriemi může pracovat nepřetržitě až 2 hodiny. Zařízení rovněž disponuje integrovaným simulátorem VR, systémem GPS i slotem pro paměťovou kartu SD. Celková hmotnost je asi 7 kg. 

Výrobce popisuje systém Drone Defender jako velice schopné a spolehlivé zařízení, jehož největší předností je snadná manipulace, jednoduchá obsluha a rychlé nasazení – spuštění systému trvá pouhou sekundu. Pro indikaci režimu rušení je využívána haptická vibrační odezva. Systém je navíc vybaven i režimem ztlumení a funkcí pro záznam zachycených informací.

Začátkem srpna zástupci společnosti Dedrone uvedli, že ukrajinská armáda rovněž obdržela univerzální zbraně Dedrone Portable, které slouží k detekci, sledování a určení typu bezpilotních letounů přímo za letu. Společně se zbraní Drone Defender pak systém umožňuje nepřátelské drony nejen detekovat, ale také je sestřelovat. Kompletní systém je tak možné využít například k ochraně přístavů, pozorovacích věží, konvojových jednotek i předsunutých operačních základen.

Nejedná se přitom o první protidronové zařízení, které dostaly ukrajinské ozbrojené síly k dispozici. Například v červenci byl na videu zachycen elektronický systém KVSG-6, vyvinutý ukrajinskou společností Kvertus Technology. Systém KVS G-6 využívá k narušení ovládání a komunikace dronů rádiové signály. Oproti americkému DroneDefenderu má pak výrazně větší dosah (až 3,5 km), avšak o to kratší výdrž baterie (pouze 30 minut). 

Která protidronová zbraň je dle vás nejúčinnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články