Video: co dokáže legendární zbraň SSSR, velkorážní kulomet KPV, proti obrněnému transportéru nebo kamení; mělo jít o pěchotní zbraň

Kulomet KPV je právem označován za sovětské monstrum, jehož střely proletí skrze obrněný transportér i zdivo. Původně přitom mělo jít o pěchotní zbraň.

Velkorážní kulomet KPV i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Těžké kulomety mívají často ráži 12,7 milimetrů, což je dostatečné, aby si poradily i s lehkým pancířem. Ve světě ale existuje už déle jak 70 let „kulometné monstrum“ s mnohem větší silou. Jde o sovětský kulomet KPV a jeho deriváty; původně se jednalo o zbraň proti tankům, z toho ale postupně sešlo. Se současnými si zkrátka neporadí, i když osádky obrněných transportérů (a nejspíše i lehčích bojových vozidel pěchoty) by se před ním měly mít na pozoru. Jeho sílu velmi dobře demonstroval test na Youtuberském kanále „Potíže velkého kalibru“.

Z pěchotní zbraně se stala zbraň obrněnců

Historie kulometu KPV sahá až do roku 1949, kdy se objevil jako pěchotní zbraň pod označením PKP. Tehdy v něm byla používána munice ráže 14,5 milimetrů, což mu dávalo mimořádnou sílu. A z toho vycházela i myšlenka, že by mohl střílet na tanky a krupobitím střel je poškodit, ačkoliv proti moderním strojům už je pochopitelně bezbranný. Nakonec ale kulomet jako pěchotní zbraň skončil kvůli své hmotnosti; stal se však oblíbeným ve výzbroji různých obrněných vozidel, případně jako zbraň protiletadlová.

Problémy s hmotností 49 kilogramů jsou jasné, i na Youtubovém kanále zbraň sotva unesl jeden muž. Střílet z ní musel se speciálním stojanem, a i přesto měla pekelný zpětný ráz. Test byl poměrně jednoduchý, zúčastnění chtěli zjistit, co projektily z kulometu dokáží s kamením a 150 mm silnou kovadlinou. Ukázalo se, že i za kámenem byste se před střelbou z kulometu schovali, ale nejspíše jenom po omezenou dobu, odlétaly z něj totiž velké úlomky. Kovadlina pak projektily zcela zadržela, ale dokázaly proniknout až 5 cm hluboko.

Protiletadlový ZPU-4 se 4 kulomety KPV iZdroj fotografie: George Shuklin / Creative Commons / CC BY-SA
Protiletadlový ZPU-4 se 4 kulomety KPV

I z těchto důvodů se kulomet KPV (i jeho odvozenina KPVT) objevil na obrněných transportérech BTR nebo BRDM-2. A osvědčil se rovněž jako velmi účinná protiletadlová zbraň, která je schopna zasahovat cíle do dálky až 3 km a výšky 2 km. Stal se tak základem protiletadlových zbraní ZPU, a to až v podobě čtyřčat. Dva kulomety KPVT mimochodem tvoří základ protiletadlového systému Viktor pro Ukrajinu. Používány jsou ale třeba i na hlídkových člunech.

Střela doletí až 9 kilometrů daleko

Kulomet KPV je zbraň o délce 1,98 metru a zvládá střílet s kadencí až 600 ran za minutu. Efektivní dostřel jsou výše zmíněné 3 kilometry, ale projektil zvládne doletět do vzdálenosti až 9 kilometrů daleko. Do kulometu existuje více druhů munice, například zápalná nebo druhý typ určený k prorážení pancíře. Síla zbraně je taková, že například v bojích ve městech probíjí zdivo, takže dokáže zneškodnit i nepřítele, který se cítí být takto krytý v bezpečí.

Youtubeři měli mj. možnost vyzkoušet, jak si kulomet poradí s obrněným vozidlem BRDM-2. Ukázalo se, že pancířem prošly mnohé projektily i zepředu, a dokázaly by tak osádku vozidla velmi spolehlivě zneškodnit. Ze strany, kde je pancíř ještě slabší, by byly výsledky určitě horší, potažmo lepší pro kulomet. Vojáci by pak byli před palbou z KPV v bezpečí za BRDM-2, celým vozidlem již projektil neproletí.

Test kulometu KPV

Jaká zbraň se může silou vyrovnat kulometu KPV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články