Dav „ovládnou“ za pár vteřin a některé má i Policie ČR: top 8 zbraní na „kontrolu davu“, které nezabijí, ale zabolí

Policejní jednotky mají ve svých arzenálech zbraně, jimiž dokáží „potížisty“ zneškodnit nebo usměrnit, ale nezabít. Jde z nich přinejmenším respekt.

i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických / Public Domain
                   

I v těch nejsvobodnějších zemích se může stát, že se velký dav „utrhne ze řetězu“ a začne ničit nebo například rabovat. V takových případech musí policie zasáhnout, a to i zbraněmi, které nikoho nezabijí. Střílet do davu je totiž hodně za hranou. Je pravda že třeba v nedemokratických zemích mohou být tyto zbraně použity i k potlačení pokojných demonstrací a dají se tedy lehce zneužít. Toto jsou nejčastěji používané nesmrtící zbraně na světě.

LRAD

Jde o sonickou zbraň vyvinutou hlavně pro použití na moři. Může generovat zvuk o velmi silné hlasitosti, údajně až 160 decibelů. Tím může způsobit třeba bolesti hlavu a v extrémních případech poškodit i sluch. Má ji ve výbavě několik států, včetně české policie. Ta údajně měla zbraň nasadit například při proticovidové demonstraci na Staroměstském náměstí.

iZdroj fotografie: Uživatel Lradcorporation / Creative Commons / CC BY-SA
LRAD nainstalovaný na lodi

Dazer Laser

Laserová zbraň produkující světlo, které je schopné člověka oslepit. Účinky tohoto světla mohou trvat až několik hodin, ale člověku by neměly poškozovat zrak. Existuje ve více velikostech, ta nejsilnější má mít dosah až 2 400 metrů. Ve výzbroji ji mají mít především jednotky v USA.

Tepelný paprsek ADS

Zbraň vysílající speciální paprsek podobající se mikrovlnnému záření. Při dopadu na lidské tělo tento paprsek rozkmitá molekuly vody a tuku v horních vrstvách lidské tkáně a způsobí prudké pálení. Při delším vystavení může zbraň působit i popáleniny. Nasazena byla například americkou armádou v Afghánistánu a ve výbavě ji mají i některá americká policejní oddělení.

Taser XREP

Zbraň kombinující taser (ten vpouští do těla elektrický proud) a brokovnici. Klasické tasery jsou s vystřelovacím zařízením spojené dráty a mají velmi omezený dosah. XREP je bezdrátový a dá se vystřelit do vzdálenosti až 50 metrů. Do zbraně se jich navíc dá nabít až osm a střelbu rychle opakovat.

Uspávací plyn

Plyn, který člověka při vdechnutí uspí. Jeho použití je známé při teroristickém útoku na moskevské divadlo Dubrovka v roce 2002. Tehdy ho nasadily ruské síly proti teroristům držícím diváky jako rukojmí. Jeho složení není známé, ale je sporné, zda je nesmrtící. Při útoku zemřelo kolem 170 lidí, z toho asi 130 civilistů. Naprostá většina z nich na předávkování plynem.

Vodní dělo s barvou

Vodní děla jsou na kontrolu davu používána již dlouhá desetiletí. Novinkou je ale jejich kombinace s barvou, která dokáže lidskou kůži obarvit a jde velmi špatně smýt. Podobný zásah se odehrál například v Indii. Vzniklo ale podezření, že barva může obsahovat toxické látky.

Páchnoucí plyn

Jde o plynovou zbraň, která velmi silným způsobem zapáchá. Proto se jí také přezdívá skunk gas. Rozprašována je klasickými vodními děly a její zápach je kombinací zápachu hniloby a mršiny. Využívat ji má Izrael především během zásahů proti palestinském demonstrantům.

Létající pepřový sprej

Jde o vynález indické policie. Ta zkombinovala dva systémy v jeden, když na běžný dron umístila rozprašovač pepřového spreje. Výhoda takového systému je jasná. Nemusíte vystřelovat granáty s plynem nebo ho šířit plošně, ale dron doletí nad místo problému a použije ho více cíleně.

Ukázka LRAD při policejním zásahu

O jakých zbraních tohoto využití víte?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články