Jeden z nejhorších nacistů a vůdců SS dostal jediný trest smrti v historii asijské země. Byl zaslouženou „odplatou“

Nacističtí zločinci dokázali páchat neuvěřitelná zvěrstva, a když se válka chýlila ke konci, rozhodli se někteří uniknout. Spravedlnost si však mnohé našla.

Adolf Eichmann před izraelským soudem i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Seznam zločinů hlavních představitelů nacistického Německa je neuvěřitelně dlouhý, a existují jedinci, kteří v něm jednoznačně vynikají. Zapojili se mj. do organizování masového vyvražďování lidí, především pak židů. Jedním z nejznámějších nacistických zločinců je Adolf Eichmann, jemuž se po skončení druhé světové války podařilo uniknout do relativního bezpečí, ale nakonec to nestačilo. Sice to řadu let trvalo, trestu však nakonec neušel a byl popraven v Izraeli v jihozápadní Asii, kde tak vynesli jediný trest smrti ve své historii.

Akce proti židům organizoval dlouhodobě

Adolf Eichmann se začal s nacistickou ideologií seznamovat již ve 20. letech 20. století, a ve 30. letech vstoupil do SS. Po svém výcviku se pak ještě před začátkem druhé světové války podílel na protižidovských akcích, uvádí History, a po německém anšlusu Rakouska byl vyslán do Vídně s úkolem zbavit město židů, což se mu povedlo. Stejný úkol dostal po obsazení Čech v Praze, a nakonec povýšil do židovské sekce ústředního bezpečnostního úřadu SS v Berlíně.

Maďarští židé v Osvětimi iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Maďarští židé v Osvětimi

Ve své činnosti byl bohužel velmi efektivní, což se naplno projevilo v lednu 1942, kdy se s dalšími nacistickými pohlaváry účastnil konference ve Wannsee, uvádí Britannica. Zabývali se tamd takzvaným konečným řešením židovské otázky, což byl plán na hromadné vyvražďování evropských židů. Adolf Eichmann se stal hlavním organizátorem tohoto zrůdného plánu, přičemž nastavil způsob identifikace a transportu židů z celé Evropy do vyhlazovacích táborů. Jeho systém byl velmi propracovaný a za oběť mu padlo kolem 4 milionů židů.

Vymyslel zabíjení v plynových komorách

Právě Adolfu Eichmannovi je připisována hlavní metoda zabíjení židů za pomoci plynových komor a plynu Cyklon B. Jak efektivní může být, dokázal třeba na jaře 1944 v Maďarsku, kde za pouhé 2 měsíce osobně zorganizoval deportaci 437 tisíc židů. Koncem války se mu pak podařilo dostat na západ Německa, kde skončil v zajetí západních spojenců. Z vězeňského tábora se mu však podařilo uprchnout, načež se dostal do Argentiny, uvádí TheHolocaustExplained.

Židé na něj však nezapomněli, protože stál za smrtí milionů jejich soukmenovců. Izraelská tajná služba Mossad ho nakonec v roce 1960 v jeho úkrytu v Argentině objevila, a Izrael se nepokoušel žádat o vydání, ale poslal agenty, aby ho unesli a dopravili před izraelský soud. Během procesu v roce 1961 byl uznán vinným a v roce 1962 popraven jako jediný člověk v historii Izraele. Jeho tělo bylo spáleno a popel vysypán do moře v mezinárodních vodách.

Odsouzení Adolfa Eichmanna

Zasloužil si Adolf Eichmann jiný trest?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články