Nejklidnější válka všech dob: Neutuchající při Dánsko a Kanada neřeší zbraněmi, ale lahví whiskey

Bizarní spor mezi Kanadou a Dánskem o drobný ostrůvek Hans Island probíhá již celá desetiletí, přesto o něm dodnes mnoho lidí vůbec nic netuší.

Dánská vlajka na Hans Islandu i Zdroj fotografie: Uživatel Per Starklint / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Uživatel っ / Public Domain
i Zdroj fotografie: NASA / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Toubletap / Creative Commons / CC BY-SA
Další 0 fotografie
                   

O ostrov Hans Island se Kanada s Dánskem pře už desetiletí. Je to úsměvné, protože obě země si svoje území „kradou“ vzájemně tím, že na ostrově střídají své vlajky a nechávají za sebou láhve s alkoholem. A díky globálnímu oteplování a tání ledovců se tato válka pomalu, ale jistě zhoršuje, jelikož je ostrov čím dál tím více zpřístupňován.

Neutuchající pře o bezvýznamné území

Vše to začalo roku 1880, kdy Velká Británie srovnávala účty se svou dřívější kolonií Kanadou, při čemž na tuto zem přepsala svá arktická teritoria. Mapy ale byly z 16. století, takže hranice nebyly aktuálně přesné. A tak se ostrov, který grónští Inuité znali jako Tartupaluk, ocitl mimo dědictví koruny. Až roku 1933 při aktualizaci tehdejších map se zjistilo, že tento ostrov není ničí, a tak se stal automaticky majetkem Grónska.

ostrov Hans Island iZdroj fotografie: Uživatel Toubletap / Creative Commons / CC BY-SA

Jelikož by se tím zvětšila teritoria Grónska, zmenšila by se tak následně teritoria Kanady. To by byl ovšem problém, protože by se tím také zmenšil prostor pro kanadské rybáře a velrybáře, kterým jejich teritorium končí ostrovem Ellesmere. A tak jejich pře stále a stále stoupá a nezná konce. Nikdo z nich nechce o teritorium ostrova přijít.

Grónsko by se s tímto faktem jistě rychle smířilo, ale Dánsko určitě ne, jelikož jim od roku 1953 Grónsko přináleží a každý kilometr navíc vždy uvítají. Navíc by se tímto mohla zvýšit jejich kontrola nad Nareskou úžinou. Právě v ní byste Hansův ostrov našli. A že jste nikdy neslyšeli tento název? Dánové tak tomuto ostrovu říkají od nepaměti.

Nárokování ostrova nebylo nic platné

Po žádosti o přidělení ostrova Dánsku neuspěli a ostrov stále neměl majitele. To bylo malé plus pro Kanaďany. Od té doby to byl jen prostředník mezi dvěma zeměmi a nikdo si jej nevšímal. Ačkoliv všichni věděli, že tam ostrov leží, nikdo se k tomu nevyjadřoval, jako kdyby tam bylo něco, o čem nikdo nechce mluvit, jen k tomu přihlížet.

Hans Island z výšky iZdroj fotografie: NASA / Public Domain

Nikdo nic neřešil až do roku 1973, kdy se Kanada a Dánsko začaly přetahovat o Hans Island a debatovat o svých námořních hranicích. Jelikož se ani jedna země nedokázala dohodnout, nedospěly tak k žádnému verdiktu, komu ostrov patří či bude patřit. A tak o deset let později obě země podepsaly dohodu o ochraně mořského prostředí a ochraně živočichů, kteří na ostrově žili, aniž by se dohodly, komu ostrov patří.

Možné vyhlídky na smír

Roku 1984 se Kanada rozhodla jednat. Zástupci Kanady odcestovali na Hans Island a zasadili na povrch ostrova kanadskou vlajku a ponechali u ní lahev kanadské whiskey. Dánové si samozřejmě nenechali nic líbit, a tak se na ostrov vydali taky a po umístěni dánské vlajky za sebou nechali lahev dánské pálenky a vzkaz „Vítejte na dánském ostrově“. Od té chvíle se konflikt nazýval Whiskey War a obě země na sebe pasivně agresivním způsobem útočily tím, že si vzájemně vyměňovaly vlajky.

Hans Island poloha iZdroj fotografie: Uživatel っ / Public Domain

Roku 2005 dánská vláda vydala Kanadě protestní dopis kvůli současnému sporu a o měsíc později obě země začaly vyjednávat o budoucnosti ostrova. Až roku 2018 se dohodly na společném pracovním uskupení k urovnání sporu. Přece jen si přiznejme, koho by bavilo stále měnit vlajky? Nakonec by se mohly dohodnout na společném vlastnictví, kdy by obě země mohly vztyčit vlajky na jednom území, bez jakéhokoliv sporu. Tímto by to byl nejklidněji ukončený spor v dějinách války.

Myslíte si, že tato válka někdy skončí?

Zdroj: WarhistoryOnline, iDnes

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články