Escobar si k válce s kolumbijskou vládou vycvičil vlastní armádu. Množstvím vojáků by se vyrovnala třetině české armády

O mnoha slavných mafiánech kolovaly zvěsti, že mají k dispozici soukromou a dobře vybavenou armádu. Takové zkazky často přehánějí, v případě jednoho muže však byly naprosto pravdivé.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Legendární drogový magnát Pablo Escobar, který vybudoval neméně slavný kartel Medellin, se kolumbijským státním orgánům mohl ozbrojenou silou opravdu vyrovnat. A pokud jde o popularitu a veřejné mínění, často je i předčil.

Postavím si armádu

V dopise, který Escobar napsal právníkovi Gustavo de Greiffovi, drogový boss otevřeně píše, že v provincii Antioquia zakládá rebelské hnutí, v jehož čele se státní moci postaví. Escobar si byl jistý, že nemá jinou alternativu než ozbrojený odpor, vydat se dobrovolně pro něj bylo nepředstavitelné. Už proto, že krátce předtím zlikvidovaly zásahové jednotky policie ve spolupráci se speciálními vojenskými komandy několik jeho blízkých podřízených v kartelu Medellin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Escobar si udělal svou armádu

Bezprostředně před odesláním citovaného dopisu padl v přestřelce s policií třicetiletý Victor Granada Toro, který byl podle všech indicií velitelem ozbrojené skupiny kartelu, která měla likvidovat zrádce a nepřátele. Podle policejních záznamů však Torovi podřízení z místa přestřelky uprchli a jejich velitel, který byl vyzbrojen jen pistolí ráže 9 mm, se nemohl přesile ubránit.

Až deset tisíc mužů ve zbrani

Armáda, kterou Escobar vybudoval a díky obrovskému bohatství z prodeje a pašování kolumbijských drog do Spojených států také vybavil, měla podle některých odhadů až deset tisíc ozbrojených bojovníků. Elitní jednotky Escobarova kartelu pak měly výzbroj srovnatelnou, nebo dokonce lepší než policie a armáda chudého jihoamerického státu.

iZdroj fotografie: depositphotos.com
Armáda čítala tisíce mužů

Pokud jde o výcvik Escobarových mužů, za oficiálními složkami pochopitelně zaostávali, pokud jde o taktické znalosti a schopnost efektivní spolupráce. Escobarova rebelská armáda však byla svému vůdci oddaná až za hrob a většina jejích členů byla za drogového bosse ochotna položit život. Přesto byl nakonec Escobar i za podpory Spojených států dopaden, zemřel při přestřelce v roce 1993.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články