Izraelci nalíčili past. Migy pilotované sovětskými piloty smetli z oblohy během pouhých tří minut

Sověti, kteří pomáhali Egyptu v opotřebovací válce, zjistili, jak jsou izraelští piloti dobří. Ani jejich nejmodernější technika nestačila na zkušenosti v boji.

i Zdroj fotografie: Oren Rozen / Creative commons / CC BY-SA
                   

V roce 1970 naplno probíhala takzvaná opotřebovací válka mezi Egyptem a Izraelem. Ta vypukla krátce poté, co Izrael v šestidenní válce v roce 1967 porazil okolní arabské země a zmocnil se Sinajského poloostrova. To se samozřejmě nelíbilo Egyptu, který s pomocí SSSR posiloval armádu a letectvo. To nestačilo, v roce 1970 mělo izraelské letectvo jednoznačnou převahu. Sovětský svaz do Egypta tajně poslal své nejlepší MiG-21 i s piloty.

Ignorování přítomnosti sovětů nepomohlo

Izrael o tajné přítomnosti sovětských pilotů, ale i obsluh protiletadlových baterií a dalších specialistů, velmi dobře věděl, ačkoli ji SSSR oficiálně nepřiznával. Dlouho se snažil střetu vyhýbat, létal místy, kde sovětské posádky nebývaly, na sovětské letadla neútočil a snažil se při jejich přítomnosti stáhnout. Sověti ale v létě 1970 začali být agresivní. Číše přetekla, když sovětské migy 25. července poškodily jeden izraelský A4-Skyhawk.

iSovětský MiG-21

Velení izraelského letectva dostalo zelenou k operaci, kterou nazvalo Rimon-20. Vybralo pro ni elitu izraelského letectva, piloty se zkušenostmi ze skutečných bojů a reálnými sestřely letadel. To byla věc, které se sověti nemohli rovnat. Nejnovějším typům sovětským MiG-21 se měly postavit izraelské letouny Mirage III a F-4E Phantom II, které jim Američané dodali rok před tím.

Stačilo několik minut

Izraelci naplánovali na 30. července téměř dokonalou past. Vyslali do operační oblasti sovětů čtveřici Mirage III v těsné formaci tak, aby vypadaly jako neozbrojený průzkumný let. Na Sinají pak z dosahu egyptských radarů byly další letouny Mirage a Phantom, které čekaly, až nepřítel spolkne návnadu. K místu střetu se začaly brzy slétat migy.

iZdroj fotografie: Oren Rozen / Creative commons / CC BY-SA
Izraelský F-4 Phantom II

Původní plán Izraleců byl využít především raket dlouhého dosahu AIM-7 Sparrow a sestřelovat sovětské stíhače z dálky, ale to se příliš dodržet nepodařilo. Boj většinou probíhal na krátkou vzdálenost především za využití raket krátkého doletu AIM-9 Sidewinder na izraelské a Atol AA-2 na sovětské straně. Během tří minut Izraelci z oblohy sundali pětici stíhaček. Sami neztratili jediný stroj, i když jednou jim pomohlo selhání rakety Atol.

iZdroj fotografie: Sanjay Acharya / Creative commons / CC BY-SA
Raketa AIM-9 Sidewinder

Informace o střetu se rychle dostaly na veřejnost, Izrael ale tvrdil, že sestřelil egyptské stíhačky. O to, že piloti nebyli Egypťané, se veřejnost dozvěděla až později a Egypt sestřel pěti letounů potvrdil v roce 1972. Egypťané měli z incidentu paradoxně poťouchlou radost, protože do té doby bývali terčem sovětských posměšků, že neumějí čelit Izraelcům. Sovětský svaz své síly z Egypta stáhl v roce 1972.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články