Rimon 20: Izrael sestřelil sovětské piloty | ArmádníZpravodaj.cz

Izraelci nalíčili past. Migy pilotované sovětskými piloty smetli z oblohy během pouhých tří minut

Sověti, kteří pomáhali Egyptu v opotřebovací válce, zjistili, jak jsou izraelští piloti dobří. Ani jejich nejmodernější technika nestačila na zkušenosti v boji.

i Zdroj fotografie: Oren Rozen / Creative commons / CC BY-SA
                   

V roce 1970 naplno probíhala takzvaná opotřebovací válka mezi Egyptem a Izraelem. Ta vypukla krátce poté, co Izrael v šestidenní válce v roce 1967 porazil okolní arabské země a zmocnil se Sinajského poloostrova. To se samozřejmě nelíbilo Egyptu, který s pomocí SSSR posiloval armádu a letectvo. To nestačilo, v roce 1970 mělo izraelské letectvo jednoznačnou převahu. Sovětský svaz do Egypta tajně poslal své nejlepší MiG-21 i s piloty.
Ignorování přítomnosti sovětů nepomohlo

Izrael o tajné přítomnosti sovětských pilotů, ale i obsluh protiletadlových baterií a dalších specialistů, velmi dobře věděl, ačkoli ji SSSR oficiálně nepřiznával. Dlouho se snažil střetu vyhýbat, létal místy, kde sovětské posádky nebývaly, na sovětské letadla neútočil a snažil se při jejich přítomnosti stáhnout. Sověti ale v létě 1970 začali být agresivní. Číše přetekla, když sovětské migy 25. července poškodily jeden izraelský A4-Skyhawk.


iZdroj fotografie: Eric Salard / Creative commons / CC BY-SA
Sovětský MiG-21

Velení izraelského letectva dostalo zelenou k operaci, kterou nazvalo Rimon-20. Vybralo pro ni elitu izraelského letectva, piloty se zkušenostmi ze skutečných bojů a reálnými sestřely letadel. To byla věc, které se sověti nemohli rovnat. Nejnovějším typům sovětským MiG-21 se měly postavit izraelské letouny Mirage III a F-4E Phantom II, které jim Američané dodali rok před tím.

Stačilo několik minut

Izraelci naplánovali na 30. července téměř dokonalou past. Vyslali do operační oblasti sovětů čtveřici Mirage III v těsné formaci tak, aby vypadaly jako neozbrojený průzkumný let. Na Sinají pak z dosahu egyptských radarů byly další letouny Mirage a Phantom, které čekaly, až nepřítel spolkne návnadu. K místu střetu se začaly brzy slétat migy.


iZdroj fotografie: Oren Rozen / Creative commons / CC BY-SA
Izraelský F-4 Phantom II

Původní plán Izraleců byl využít především raket dlouhého dosahu AIM-7 Sparrow a sestřelovat sovětské stíhače z dálky, ale to se příliš dodržet nepodařilo. Boj většinou probíhal na krátkou vzdálenost především za využití raket krátkého doletu AIM-9 Sidewinder na izraelské a Atol AA-2 na sovětské straně. Během tří minut Izraelci z oblohy sundali pětici stíhaček. Sami neztratili jediný stroj, i když jednou jim pomohlo selhání rakety Atol.


iZdroj fotografie: Sanjay Acharya / Creative commons / CC BY-SA
Raketa AIM-9 Sidewinder

Informace o střetu se rychle dostaly na veřejnost, Izrael ale tvrdil, že sestřelil egyptské stíhačky. O to, že piloti nebyli Egypťané, se veřejnost dozvěděla až později a Egypt sestřel pěti letounů potvrdil v roce 1972. Egypťané měli z incidentu paradoxně poťouchlou radost, protože do té doby bývali terčem sovětských posměšků, že neumějí čelit Izraelcům. Sovětský svaz své síly z Egypta stáhl v roce 1972.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 6869 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka