První masakr holocaustu: Nejhorší masová vražda v historii vyhladila kompletně celou židovskou populaci obřího velkoměsta

Vyhlazovat židovskou populaci Evropy se nacisté snažili během druhé světové války. Postřílet desítky tisíc lidí v jeden okamžik ale nebylo obvyklé.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Židovský holocaust a smrt milionů nevinných Židů máme většinou spojen s vyhlazovacími tábory a plynovými komorami. Ovšem nacisté se snažili příslušníky etnika, které považovali za škodlivé, usmrtit i jinak. Svědčí o tom první případ, kdy během velmi krátké chvíle postříleli celou populaci Židů z čerstvě dobytého Kyjeva. Vybrali si k tomu místo zvané Babi Yar, což v ukrajinštině znamená rokle babiček.

Všichni Židé se museli shromáždit

Když německá armáda po dlouhých týdnech urputných bojů dobyla Kyjev, téměř vzápětí sem dorazily jednotky mající na starosti problematiku Židů. Všichni příslušníci etnika, mnohým se před Němci podařilo uprchnout, dostali za úkol se shromáždit na kraji města. Včetně žen, dětí a starých lidí. Tvrdili jim, že budou přemístěni. Mnozí tušili, že jde o past, ale za neuposlechnutí hrozila smrt. Když dorazili na místo rokle, museli odevzdat doklady, majetek a poté se svléknout.

iZdroj fotografie: Felix Lembersky / Creative Commons / CC BY-SA

Do akce se zapojila jednotka SS nazývaná Einsatzgruppen C, ale i německá pořádková policie a ukrajinští kolaboranti. Do shromážděných lidí podle zaznamenaných údajů stříleli dva dny. Podle údajů z německých archivů tak bylo usmrceno 33771 lidí. Jen několika z nich se podařilo náhodou přežít. „Byla jsem nad mrtvými a zraněnými. Slyšela jsem, jak někteří lidé dýchají, ostatní sténali bolestí. Najednou jsem slyšel dítě křičet Mami! Znělo to jako moje malá dcera,“ líčila po válce přeživší Dina Pronichevová.

Židy na Ukrajině většinou stříleli

Podobný masakr nebyl první, o měsíc dříve takhle nacisté postříleli přes 23 tisíc Židů v ukrajinském městě Kamenec Podolský. Výjimečný byl svou systematičností a vlastně odstartoval masakr ukrajinských Židů. Do roku 1944 jich nacisté zabili zhruba 1,5 milionu. A 80 procent z nich bylo zastřeleno. V samotném Babi Yar popravy pokračovaly, nacisté tu později zastřelili i Romy, Poláky, Ukrajince nesouhlasící s okupací nebo zajaté sovětské vojáky. Celkem kolem 100 tisíc lidí

iZdroj fotografie: Adam Jones / Creative Commons / CC BY-SA

Když se válka obrátila a Němci začali ustupovat, snažili se své zločiny zahladit. Přikázali popravené exhumovat a důkazy chtěli spálit, což se samozřejmě nepovedlo. Sovětský svaz ale místo příliš neuctíval, bylo dokonce využíváno jako skládka. Teprve v roce 1976 zde vyrostl památník, ale jen na připomínku obětí nacistické perzekuce, holocaust se nezmiňoval. Vše se změnilo po roce 1991, kdy zde vybudovali několik památníků připomínající všechny tragické události.

Věděli jste, že Židé byli nacisty masově popravováni i zastřelením?

Zdroj: France24

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články