Nejlepší vojenští stratégové všech dob, kteří se svými činy vepsali do historie. Některá jména vás možná překvapí

Úspěch v boji závisí nejen na použitých zbraních, ale také na zvolené taktice a strategii, která může být v daném boji rozhodující.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dnešní konflikty se od těch během první světové války liší především vyspělou technikou. V dnešní době úspěch boje nezávisí na nejlepších ručních zbraních, jak tomu bylo dříve, ale kromě pozemních bojů se běžně setkáme i se vzdušnou a námořní vojenskou technikou. Správné naplánování mise je stále velmi důležitou součástí úspěšného boje. O tyto bojové plány se starali lidé, kteří dokázali dokonale naplánovat vojenskou operaci od začátku, až do konce.

Homere

Homere byl kromě básníka také výborný stratég. Jako první začal zkoumat dvě hlavní témata bojového myšlení. Uvědomil si, že úspěch nezávisí pouze na hrubé síle, ale také na dokonalém naplánování celé vojenské akce. Zároveň věděl, že při plánování musí být použita také určitá chytrost a lstivost, která může nejen zaskočit, ale také překvapit nepřítele. Homere tedy dodnes připomíná, že oba tyto myšlenkové směry jsou v boji nepostradatelné.

iZdroj fotografie: Uživatel VladoubidoOo / Creative Commons / Public Domain

JC Wylie

Admirál Wylie je zástupce nezápadních stratégů, mezi které se ještě řadí například Sun Tzu, nebo Mao Ce-tung. Wylie je známý jako meta-stratég, který využívá myšlenky ostatních k vytvoření jednotné polní strategie. Pro pořádek si rozdělil válku na pozemní a námořní.

Julian S. Corbett

Tento anglický teoretik psal pro globální námořní mocnosti, jako byly Royal Navy, v dnešní době známé jako americké námořnictvo. Prohlásil, že mahanská myšlenka je správná v devíti z deseti případů. Jedná se o to, že rozhodující zásah flotily je cestou k vítězství na moři. Popisuje také, že i silná armáda se v určitých chvílích stává slabší, stačí vědět, kdy nastane ta správná zmiňovaná chvíle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Carl von Clausewitz

Velmistr Clausewitz se proslavil především tím, že hodnotil vztah mezi politikou a válkou, civilními a vojenskými záležitostmi. Podle něj je válka pouze nástroj, pomocí kterého se dosáhne vytyčeného cíle. Jednalo se o jednoho z nejlepších stratégů nejen v minulosti, ale také v celé historii lidstva.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články