Operace Katapult, snaha o vyřazení francouzské flotily a kontrola Velké Británie. Jedna z nejkontroverznějších bojových akcí

Velká Británie zahájila útok na Francouzskou flotilu z toho důvodu, že se bála, aby je neovládli němci. To by způsobilo dvojnásobnou sílu a problémy pro Británii.

i Zdroj fotografie: Uživatel Jacques Mulard / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kontrola na moři byla pro Velkou Británii nesmírně důležitá, protože by bez ní nebyla schopna dovážet potraviny a průmyslové materiály, nebo bránit své pobřeží před invazí němců. V roce 1940 na tom byla francouzská armáda velice špatně, ale její námořnictvo bylo stále neporušené. Británie se bála, aby toto loďstvo nepadlo do rukou němců, a učinilo radikální krok. Zahájila útok na francouzskou flotilu, což byla jedna z nejkontroverznějších bojových akcí v její historii.

Domluva o francouzské kapitulaci a flotile

V polovině června proběhla spousta jednání. Důležitá byla především ta, mezi Francií a Velkou Británií. Francouzi vyjednávali s Británií, za jakých podmínek se mohou vzdát. Britové chtěli přijmout francouzskou kapitulaci v případě, že francouzská flotila odpluje do britských přístavů. Francouzi se však chtěli vzdát tak, že by nechali své lodě v domácích přístavech, aby je mohli odzbrojit a vyřadit z činnosti.

iZdroj fotografie: U.S. Navy photo / Creative Commons / Public Domain

Velká část francouzské flotily se přemístila do přístavu v Oranu v Alžírsku a v nedaleké námořní základně Mers rl Kébir. Kapitán Holland byl poslán, aby jednal s francouzským admirálem Gensoulem o pokusu sjednat jeho kapitulaci. S tím, jak pokračovalo jednání, také rostlo napětí. Které skončilo až 3. července pozdě odpoledne. Výsledkem bylo, že Britové informovali Gensoula, že pokud Francouzi nevyjádří souhlas s uvedenými podmínkami, zaútočí na ně.

Zahájení útoku

Britové odstartovali útok na Francii těsně před šestou hodinou večer. Zatímco se Francouzi snažili uprchnout na moře, Britové na ně pálili granáty. Francouzská bitevní loď Bretagne byla roztržena obrovským výbuchem, převrhla se a potopila. Několik dalších lodí bylo těžce poškozeno, a více než tisíc mužů přišlo o život, zatímco britská flotila byla téměř beze ztrát. Několika lodím se podařilo uprchnout, ostatní byli však donuceni zakotvit na mělčině.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Odlišný průběh událostí v Alexandrii

V Alexandrii francouzská a britská vojska spolupracovala a jejich důstojníci mezi sebou měli dobré vztahy. Britský velitel se chtěl vyhnout krveprolití a obával se, že potopení francouzských lodí zablokuje celý přístav. Nejprve Francie souhlasila, že neopustí přístav. Tato dohoda však padla po útoku na Oran. Francouzi chtělo vyplout přímo na moře, ale Godfroy je dokázal přesvědčit. K dohodě došlo 7. července, kdy Britové souhlasili, že nepoužijí sílu, a Francouzi na oplátku odzbrojí své lodě.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články