Operace vánoční výsadek: Americké bombardéry pro jednou neshazují bomby, ale dárky

Bombardéry B-29 létají na pomoc odlehlým ostrovům, které jsou vzdálené civilizaci a s padáky shazují jídlo a zásoby pro obyvatele.

Operace vánoční výsadek i Zdroj fotografie: Senior Airman Zachary Bumpus / Public Domain
                   

Operace vánoční výsadek je nejdéle probíhající humanitární leteckou akcí ministerstva obrany USA. Operace začala během Vánoc roku 1952, kdy posádka letadla B-29 Superfortress spatřila při přeletu nad ostrovem Kapingamarangi, jak na ně místní domorodí obyvatelé mávají. Ostrov se nachází 5 000 mil jihozápadně od Havaje. V duchu Vánoc posádka shodila obyvatelům ostrova padákem svazek zásob, což operaci dalo jménu „air drop“. V současné době operace zahrnují více než 50 ostrovů v celém Pacifiku.

Doručení darů odlehlým ostrovům

Operace vánoční výsadek je událost, zahrnující kooperaci mezi pacifickým americkým letectvem (PACAF), japonským letectvem a soukromou organizací „Operace vánoční výsadek“, která vede financování celé akce. Cílem operace je doručit obyvatelům ostrovů dary, k čemuž je využívána základna Andersen na Guamu.

Příprava balíčků iZdroj fotografie: Airman 1st Class Arielle Vasquez / Public Domain

S využitím Dentonského programu, který umožňuje občanům a organizacím USA využívat prostor dostupný v amerických vojenských nákladních letadlech k přepravě humanitárního zboží do zemí v nouzi, posádky C-130J Super Hercules vysazují jídlo, zásoby, vzdělávací materiály a hračky na nejvzdálenější ostrovy po celém světě.

Dary chystají již měsíce dopředu

Měsíce dopředu dobrovolníci vytvářejí kontejnery na odevzdání darů, na které získávají peníze od místních podniků a občanů. Každý kontejner váží alespoň 180 kg. Týden před shozem pomáhají dobrovolní letci, vojáci, námořníci, mariňáci, civilisté, dodavatelé a rodiny při vybírání a třídění darů.

Shazování zásob iZdroj fotografie: Alex Montes / Public Domain

Poté, co je zboží roztříděno, montéři z Yokoty a dobrovolníci z Andersena postaví desítky kontejnerů, které po naplnění váží přes 180 kilogramů a s padáky je shazují na ostrovy. Dary většinou obsahují školní potřeby, oblečení, jídlo, rybářské potřeby a hračky.

Akce poskytuje i školení vojáků

V průběhu akce jsou letecké posádky spojeny s vesnicemi na ostrovech prostřednictvím radioamatérského kontaktu. Posádky se zároveň cvičí v přípravě na výsadky a získávají řadu zkušeností s operační činností. Zároveň poskytují cennou pomoc pro obyvatele 56 mikronéských ostrovů, kterých je více jak 20 000 .

Operace vánoční výsadek iZdroj fotografie: Capt. Mark Lazane / Public Domain

Nízkonákladový shoz v nízké nadmořské výšce (LCLA) je neuvěřitelně nákladově efektivní a snadno použitelný v rámci celosvětové komunity leteckých přepravců. Přičemž využívá snadno dostupné zdroje a upravené padáky personálem ke stavbě zásobovacích palet, za zlomek nákladů oproti jiným výsadkovým balíčkům. Tyto palety jsou shazovány v nízké výšce, aby byla zajištěna přesnost shozu.

Zajištění oblastí Indo-Asie a Tichomoří

Provedení LCLA shozů po boku regionálních spojenců je jen jedním z příkladů toho, jak USAF aktivně provádějí výcvik s partnery v oblasti interoperability za účelem zvýšení operačních schopností Humanitarian Assistance/Disaster Relief a zároveň orientaci v oblasti Indo-Asie a Tichomoří.

RAAF C-130J iZdroj fotografie: Senior Airman Elizabeth Baker / Public Domain

Schopnosti používané během OCD jsou jedinečnou metodou doručení vhodnou pro odlehlý region. Coast Humanitarian Air Drop (CHAD) zvyšuje schopnost LCLA zasahovat v různých specifických prostředích. Společně CHAD a LCLA představují jedinečnou operaci, kterou lze využít pro humanitární pomoc v případě katastrof nebo rozvíjení operačních dovedností, umožňující USAF rychle reagovat kdekoliv v Indo-asijské oblasti a Tichomoří.

Co si myslíte o vánoční nadílce pro obyvatele ostrovů?

Zdroj: Andersen

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články