Objev starý přes 45 000 let ukázal, že naši prapředci osídlili území Číny dříve než Evropu, a to o tisíce let dříve, než bylo známo

Jedná se o docela pozoruhodný objev, neboť dokládá, že naši prapředci osídlili velmi vzdálený kontinent mnohem dříve, a dokonce i dříve než Evropu.

Archeologické vykopávky i Zdroj fotografie: Uživatel omarshehab / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čína je označována za jednu z kolébek lidské civilizace, což ale v žádném případě neznamená, že by se zde lidé vyvinuli. Je všeobecně známo, že přímí předci dnešního člověka pochází z Afriky, a že se do zbytku světa dostali kočováním. Nové poznatky přitom dokazují, že v Číně byli ne před 45 000 lety, ale možná ještě mnohem dříve. A rozhodně ne později, než došlo k úplnému osídlení Evropy, která je přitom Africe mnohem blíže.

Rychleji osídlil homo sapiens Asii než Evropu

Homo sapiens pochází z oblasti Afriky, kde se vyvinul před zhruba 300 000 lety, uvádí Britannica. Nějakou dobu však trvalo, než se předci dnešních lidí zvedli a pustili se do hledání nových oblastí pro život. Do Evropy se sice dostali již někdy před 200 tisíci lety, jak naznačují nálezy z Řecka, ale než ji opravdu osídlili celou, trvalo to ještě více než 150 tisíc let. Mohlo by se přitom zdát, že cesta do Číny, která z Afriky vede po pevnině přes velmi nehostinné oblasti a vysoké hory, bude mnohem delší, ale archeologické nálezy ukazují, že tomu tak nebylo.

Poznatky z archeologického naleziště Shiyu v severní Číně ukazují, že tu lidské osídlení vzniklo již před 45 tisíci lety, tedy asi o 5 tisíc let dříve, než se vědci dosud domnívali, uvádí NewScientist. Archeologové tu našli nejen lidské kosti, ale i kamenné nástroje a zvířecí kosti, což ukazuje, jak lidé tehdy žili. Vědci se domnívají, že tyto skupiny lidí dorazily na sever Číny tzv. severní cestou, ale obecně to byl jenom jeden ze směrů, jímž homo sapiens na území Asie přicházel.

Starší nálezy z Číny jsou neprůkazné

Na vlastním území Číny se však lidé poprvé vyskytli možná ještě dříve, než ukazují nálezy v Shiyu, ale tato tvrzení se dosud nepodařilo stoprocentně potvrdit. Wikipedia uvádí, že lidské zuby staré 80 až 120 tisíc let byly nalezené v jeskyni Fuyan nacházející se na jihu Číny, což by mohlo naznačovat, že lidé přišli do země draka jižní cestou, a již mnohem dříve. Některé studie nicméně zase tvrdí, že nejspíše nejde o zuby homo sapiens.

Přes 1 300 let stará tajemná pevnost Por-Bazhyn na vzdálené Sibiři sloužila k neznámým účelům a je nevídaně zachovalá

Na území Číny a Asie obecně totiž žili ještě jiní prapředci lidí, takzvaní hominidé. Mezi ně patřill například homo erectus, který se zde mohl pohybovat již před 1,2 milionem let. Důkazy o jeho existenci jsou ale mladší, nejznámějším nálezem je takzvaný Pekingský muž z nalezišť poblíž dnešního Pekingu. Pozůstatků je tam ovšem více, a jsou staré přibližně 230 až 770 tisíc let, uvádí Britannica. Vědci také tvrdí, že se lidé během své migrace s různými hominidy křížili, a dnes je tak v lidské DNA zachována určitá část jejich genetických znaků.

Jak lidé mohli do Číny proniknout tak rychle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články