Pomsta osvětimských vězňů vojákům SS: nenápadná biologická zbraň zabila i ty nejhorší z nich. Vymyslel ji zajatý Sovět

Způsob, jak se trýznitelům odvděčit, to byl opravdu rafinovaný a nečekali ho ani samotní dozorci. Ovšem hrůzám, které v Osvětimi páchali, se to zdaleka vyrovnat nemohlo.

Brána tábora Osvětim I i Zdroj fotografie: Uživatel xiquinhosilva / Creative Commons / CC BY
                   

Koncentrační tábor Osvětim byl za druhé světové války opravdovým nacistickým peklem a jedním z nejhorších ze všech. Vězni tam pracovali pro německé továrny a mnozí se doslova udřeli k smrti, jiné čekala plynová komora. Sváženi tam byli hlavně židé, ale početní byli i Romové a další „podlidé“, stejně jako sovětští váleční zajatci. A právě oni byli ti, kdo vymyslel, jak se svým věznitelům a jejich pomocníkům nějak pomstít. Nakazili je skvrnitým tyfem, tehdy ještě neléčitelnou nemocí, na níž mohl člověk v té době velice snadno zemřít.

Vězni využili všudypřítomné „zabijáky“

Osvětim je nechvalně proslulá plynovými komorami a pokusy prováděných lékařem Josefem Mengelem. Web Osvětim uvádí, že v táboře za celou dobu zemřelo kolem 1,5 milionu lidí, z nichž mnohé nacisté zabili, kdežto jiní se upracovali k smrti nebo zemřeli při lékařských pokusech, a velice často také na nějakou nemoc. K těm nejčastějším přitom patřil skvrnitý tyfus nazývaný i jako „táborová horečka“ nebo „vězeňská horečka“. Třeba Britannica konstatuje, že jsou jejími přenašeči vši, což vězňové věděli a rozhodli se toho při pomstě využít.

Mrtví na tom byli lépe: Uplynulo 77 let od osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen, vedeného Josefem Kramerem

Ve špinavém a přeplněném táboře se skvrnitý tyfus rychle šířil, a přemnožené vši byly infikované bakterií, která tuto chorobu přenášela. Tech-Wp uvádí, že na nápad využít je proti vojákům z SS jako biologickou zbraň přišel sovětský vězeň Viktor Kuzněcov, a jednalo se o docela rafinovaný počin. Vězňové vši sbírali a schovávali v pytlících. Když je pak věznitelé s pomocníky sčítali, nenápadným lusknutím palce a prostředníčku na ně vši „stříleli“. Mnozí z věznitelů následně opravdu onemocněli, a byli mezi nimi i ti, kteří patřili k nejhorším.

Nacisté nakonec „záškodníky“ objevili

Skvrnitý tyfus je nemoc, která trápí lidstvo po tisíciletí, a historicky zabila během různých epidemií opravdu mnoho lidí. Veš se přitom infikuje tak, že nasaje krev nemocného člověka, načež se bakterie množí v jejím trávícím traktu a zůstává v jejích výkalech. Člověk se poté infikuje tím, že si rozškrábe svědivý kousanec a umožní tak výkalům vstoupit do krve. Po 10 dnech mu začnou bolesti hlavy, horečka, zimnice, nevolnost a typická vyrážka. Mnozí lidé tehdy zemřeli, ačkoliv dnes již existuje léčba antibiotiky, a dokonce i vakcína.

Lidské tělo s vyrážkou typickou pro skvrnitý tyfus iZdroj fotografie: Georg Jochmann / Creative Commos / CC BY-SA
Lidské tělo s vyrážkou typickou pro skvrnitý tyfus

Nacisté nakonec odhalili, že mezi nimi šíří nemoc vězni, i když není známo jak – buď jim to došlo, ale také je možné, že útočníky udal některý z vězňů, aby získal výhody. Následkem byla změna metody sčítání, kdy vězňové museli ležet na posteli čelem k uličce a ruce s roztaženými prsty mít na obličeji, čímž přišli o možnost jakkoliv vystřelovat infikované parazity. Kdo pravidlo nedodržel, byl rovnou zabit. Biologická válka proti nacistům tak skončila, ale příběh dokazuje, že i v krutých podmínkách tábora Osvětim se mnozí nenechali zlomit.

Jak chytrý byl nápad využít vší proti nacistům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články