Skrytá smrt z rukou odstřelovače může na bojišti přijít kdykoli. Ti nejlepší dokázali zlikvidovat stovky nepřátel

Být dobrý odstřelovač neznamená umět jen skvěle střílet. Od člověka tato profese vyžaduje i velikou trpělivost, skvělý odhad, nebo umění se zamaskovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zabít co největší počet nepřátel je samozřejmě nejdůležitějším úkolem vojáka během války. Efektivní však nemusí být jen kvantita, ale i to, jaké vojáky se vám podaří zneškodnit a kdy. Proto se také vyvinula profese odstřelovače, který si z úkrytu na dlouhou vzdálenost vybírá cíle, jako jsou velitelé nebo jiné důležité pozice, případně se snaží vnést do řad nepřátel paniku. V historii bylo několik nesmírně úspěšných střelců.

Simo Häyhä – 505 zabití

Finský odstřelovač, jenž bojoval za zimní války, ve které na přelomu let 1939 a 1940 Sovětský svaz napadl Finsko. Země se mu v počátečních fázích velmi úspěšně bránila a Häyhä na tom má nemalý podíl. Jeho výhodou bylo nejen střelecké umění, ale i malá postava, díky níž se dokázal snadno maskovat.

Používal bílou kombinézu, v zasněženém terénu se pohyboval na lyžích a do úst si dával sníh, aby mu nekondenzoval dech. Střílel z pušky bez optických mířidel, přesto dosáhl 505 potvrzených zabití. V březnu 1940 byl však vážně zraněn do tváře. Jeho spolubojovníci jej zachránili, dlouhé měsíce pak strávil v nemocnici.

iZdroj fotografie: Public Domain
Simo Häyhä

Fjodor Matvejevič Ochlopkov – 429 zabití

Nejúspěšnější sovětský odstřelovač sloužící za druhé světové války, i když jeho proslulost zastínila jiná jména, která sovětská propaganda více prosazovala. Je o něm známo velmi málo údajů. Ví se, že Ochlopkov se rozhodl stát odstřelovačem, aby mohl pomstít smrt svého bratra.

Během bojů byl několikrát raněn, v červnu 1944 do hrudníku tak vážně, že musel do konce války zůstat v nemocnici. I tak má potvrzeno 429 zabití. Přes tyto úspěchy mu však nebyl za války udělen titul Hrdina Sovětského svazu, údajně kvůli jeho původu. Této pocty se měl dočkat až v roce 1955. Dožil se 60 let.

Francis Pegahmagabow – 378 zabití

Kanaďan indiánského původu, který se vyznamenal během bojů v první světové válce. Se svými 378 zářezy na pažbě je považován za nejlepšího odstřelovače tohoto konfliktu. Do kanadského expedičního sboru se přihlásil již v roce 1914. Ačkoli měl indiánský původ (indiáni zpočátku nebyli příliš vítáni), přijali jej.

Podle dochovaných záznamů používal Rossovu pušku, která sice byla problematická v zákopové válce, ale naopak si ji pro její přesnost oblíbili mnozí odstřelovači. Byl také mnohokrát vyznamenán. Po válce se vrátil do Kanady, kde se velmi aktivně zapojil do indiánské politiky a dalších aktivit.

Ljudmila Pavličenková – 309 zabití

Čtvrtou nejúspěšnější odstřelovačkou historie se stala žena, která sloužila v sovětské armádě během druhé světové války. Po napadení SSSR se přihlásila jako dobrovolnice v Oděse. I když chtěli, aby se stala ošetřovatelkou, zvolila si odstřelovačský kurs. Poté se vrhla do obrany Oděsy, kde zaznamenala 187 zásahů.

iZdroj fotografie: Public domain
Ljudmila Pavličenková

Když město padlo, podílela se na obraně Sevastopolu. Během těchto bojů se opět velmi vyznamenala, avšak nakonec byla těžce zraněna a evakuována ponorkou. Po zotavení se již nevrátila na frontu, ale naopak byla vyslána na propagační jízdu po USA, kde se jí říkalo Lady Smrt.

Jaké jsou předpoklady dobrého odstřelovače?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články