Sověti se snažili obřími radary zachytit balistické rakety. Že rušili i komerční rádiové sítě po celém světě, se moc nezajímali

Tajemství záhadných zvuků v rádiích padlo až se železnou oponou. Jeden z radarů byl i blízko jaderné elektrárny v Černobylu.

i Zdroj fotografie: Ingmar Runge / Creative Commons / CC BY
                   

V roce 1976 se z rádiových přijímačů a dalších přístrojů na různých místech světa začal ozývat tajemný zvuk. Někdy byl silný a mnoha lidem připadal jako klepání datla nebo hluk helikoptéry. Rušil i běžný radiokomunikační provoz, proto se po celém světě kupily stížnosti. Jen asi zasvěcení z okruhu tajných služeb a armády věděli, že vše způsobují obří radarové systémy instalované Sovětským svazem.

Jak zachytit rakety

Ve vrcholící studené válce bylo nutné mít přehled o tom, co dělá nepřítel. Největší hrozbu mezi velmocemi představovaly balistické rakety. Aby bylo možné na jejich případný útok včas reagovat, bylo nutné vědět, zda nestartují. Sovětští vědci se pokoušeli problém vyřešit. Výzvou byla vzdálenost, protože běžné radary nevidí za horizont. Bylo tedy nutné vytvořit tak silný systém, který by zachycoval signály odražené z ionosféry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pak po mnoha pokusech vznikl radarový systém nazývaný Duga. Aby bylo možné signály a informace o raketách zachytit, jednalo se o pořádná kolos. Jeho antény byly dlouhé přes 700 a vysoké 150 metrů. Nutný byl i vysílač. Býval umístěný ve vzdálenosti asi 60 kilometrů od antény. Sověti vlastně postavili dva systémy. První byl poblíž města Černobyl na Ukrajině a nazýval se Duga-1. Na Sibiři pak byla Duga-2.

Frekvence jako rádio

Oba byly velmi silné, dosahovaly výkonu kolem 10 MW. Vysílaly na velmi krátkých frekvencích, jaké se používaly třeba na šíření rozhlasových vln. Proto byly zachytitelné nejen radioamatéry, ale rušily i běžné komerční signály. Duga-1 byla namířena na sever. Měla zachytit rakety odpalované v USA. Naopak Duga-2 mířila do oblasti Tichého oceánu. Dokázala monitorovat dění v Číně, Japonsku, případně odpal z ponorek plujících Pacifikem.

iZdroj fotografie: Public Domain

O původech zvuku se vedly rozsáhlé spekulace. Například konspirační teorie o řízení mysli. Antény Duga-1 prý z dálky spatřili i západní novináři po černobylské havárii a měli se dozvědět, že jde o nedostavěný hotelový komplex. Po havárii zde museli drahé součástky demontovat a vše utichlo. Celý systém přestal pracovat v roce 1989 a záhadné zvuky zmizely. Sověti potvrdili, o co se jednalo, ale řada detailů projektu dodnes leží v archivech.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články