USA obvinilo Rusko z testování chemických zbraní. Ukázalo se, že tajná ruská zbraň je neškodný včelí výkal

Spojené státy obvinily v roce 1981 Sovětský svaz, že testuje nové chemické zbraně na nic netušících uprchlících. Nakonec se však celá situace vyřešila s nečekaným výsledkem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psal se rok 1981, když Spojené státy začaly obviňovat tehdejší Sovětský svaz. Podle Američanů měli Sověti testovat a dodávat zbraně komunistickým zemím v jihovýchodní Asii. Mělo se jednat o nový druh toxinu, který měl být velmi efektivním přínosem ve zbrojení. Kmen Hmongů a také jihovietnamci určitý žlutý prášek, který na ně údajně sypali Sověti z nebe.

Informace se k Američanům dostala od jejich uprchlických spojenců

Uprchlíci, kteří prchali před odvetou od komunistické vlády Laosu a Severního Vietnamu, informovali své americké spojence o tom, že na ně nízko letící helikoptéry hromadně vysypaly nápadně žlutou tekutinu. Lidé, které tato kapalina zasáhla, si následně stěžovali na různé záchvaty, oslenutí, bolesti hlavy a vnitřní krvácení. Spojené státy nedokázaly přesně určit, o jakou chemikálii jde. Myslely si, že se jedná o chemické činidlo, které Sověti testovali na nic netušících lidech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvinění Spojených států Sověti odmítli

Státní tajemník prezidenta Alexander Haig obvinil Sověty, že mezinárodní společenství už nějakou dobu znepokojují zprávy o používání smrtících chemických látek v Laosu, Kambodži a Afghánistánu. V roce 1981 údajně našly Spojené státy fyzikální důkazy z jihovýchodní Asie, které prošly analýzou. Následně bylo zjištěno, že vzorky obsahují nadměrné množství tří silných mykotoxinů. Mělo se jednat o jedovaté látky, které nejsou tamní, ale mají vysoce toxické účinky na lidi a zvířata.

Sovětský svaz toto obvinění samozřejmě popřel, koneckonců postupoval by stejně i v případě, že by to skutečně udělal. Sověti se do Spojených států pustili s jasným tvrzením – to byste museli dokázat. Pro Ameriku tento krok znamenal problém, protože testované vzorky agenta se ukázaly jako neprůkazné. Lidé, kteří trpěli údajnými následky toxických látek, ve skutečnosti trpěli hloubkovými infekcemi kůže. Situace se dostala do slepého bodu. Biolog Matthew Meselson se však rozhodl, že tomu přijde na kloub.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Biolog Matthew Meselson vzal situaci do svých rukou

Odcestoval tedy do postižených oblastí, kde chtěl provézt vlastní výzkum, oddělený od oficiálních prací. Po vlastním vyšetřování zjistil, že se v žádném případě nejedná o nějakou zvláštní chemikálii, ale úplně normální a běžnou chemickou látku. Výsledky mluvily jasně. Žluté dešťové kapky se zachytávaly na listech stromů v severním Laosu. Provedený test těchto kapek ukázal obsah mnoha druhů pylových zrn. Po dalších testech se prokázalo velmi jednoduché vysvětlení – jednalo se o včelí výkaly.

Slyšeli jste o tomto kuriózním vysvětlení?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články