Noční můra tankisty: boj ve městě, který Rudá armáda riskovala nehledě na ztráty. Měla taktiku, i když ne vždy účinnou

Ve městě tankům hrozí veliké nebezpečí. Jsou limitovány úzkými ulicemi a všude mohou číhat nepřátelé s protitankovými zbraněmi.

Tank T-34, boj ve městě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se osádka tanku nechce někam dostat, jsou to velká města plná úzkých uliček a nepřehledné zástavby. Protože právě v tomto terénu je mohou pěšáci ničit nejsnáze. Toho si bylo v letech 1944 až 1945 vědomo i nacistické Německo, když se bránilo ofenzivám Rudé armády na východě. V reakci proto jeho vojáci mnohá města opevnili, aby postup Sovětů zbrzdily. Nepřítel však taktiku neprohlédl a bez ohledu na nebezpečí tanky do ulic poslal.

Města bylo nutné obsadit

Nutno uznat, že dobývání měst bez tanků a jejich silných zbraní je obtížné a proto byl pro velitele takový risk přijatelný. Navíc nebylo možné nechat města jen obklíčená a obejít je, protože byla důležitými křižovatkami a jejich neobsazení by komplikovalo zásobování a postup na Berlín. Nezbylo než o ně bojovat s tanky v čele. A i když to měly těžké, rozhodně nebyly bezbranné.

Sovětský svaz měl několik strojů, které byly pro podobné bitvy vhodnější. Například tanky IS-2, které byly vybaveny dělem ráže 122 milimetrů. To se totiž příliš nehodilo na tankový boj a navíc střílelo pomalu. Ovšem veliká ráže byla proti zástavbě účinnější než třeba německé hlavně 88 nebo 85 milimetrů slavného tanku T-34. Existovala i samohybná děla ISU-122 a ISU-152 se silnými zbraněmi, která dokázala na jednu ránu strhnout i dům.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Berlínský Volkssturm s Panzerfausty

Němci se však proti tankům dobře připravili. Vztyčili protitankové ježky a barikády, které byly téměř nepřekonatelné. Navíc měli zbraně, jichž se Sověti dosti obávali. Jmenovitě jde o protitankové přenosné Panzerfaust a Panzerschreck. Ty neměly veliký dosah, ale to ve městě nevadilo. Pancíř prorazily, navíc mohly často útočit na horní část tanku. Provizorní ochrana, o kterou se tankisté pokoušeli, většinou nefungovala.

Bez pěchoty to nešlo

Proti tomu fungovala taktika útočných týmů. Ten tvořily tanky a pěchota, která je musela krýt. Tanky postupovaly po dvojici po stranách ulice, čímž si kryly jeden bok a mohly střílet na druhou stranu ulice a krýt tak svého obrněného druha. Spolu s nimi postupovala pěchota, která je také kryla. Když se kdekoli objevil nepřítel s protitankovou zbraní, měla ho zastřelit dříve, než ji stačí použít. Vzadu jely další tanky a střílely z dálky, případně nahrazovaly zničené stroje.

Dalším prvkem pak bylo dělostřelectvo a minomety. Mohlo střílet z dálky, ale nejcennější byla děla nasazovaná přímo ve městech. Vojáci je museli tlačit před sebou, protože pro tahače nebylo místo. Ale dala se takto použít i houfnice ráže 152 milimetrů. Útočné týmy se tak doslova probíjely zástavbou a nechávaly za sebou jen trosky. Příkladem je dobývání Kostřína, které si vyžádalo plné dva měsíce.

Veliké nebezpečí je tankový boj i pro moderní tanky. Přesvědčit se o tom mohli Američané ve válce v Iráku. Velké zkušenosti má Izrael, jehož tanky Merkava jsou pro městský boj dokonce navrženy. Mají silnou ochranu shora a mohou vézt vlastní výsadek. Ani na Ukrajině se v současné době tanky do měst příliš nehrnou. Výjimkou byl boj o Mariupol, kde Rusko údajně ztratilo řadu strojů. A to i přesto, že zdejší obránci téměř neměli moderní západní protitankové zbraně. Boj o město trval řadu týdnů.

Jaká je podle vás nejlepší taktika tanků pro boj ve městě?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc