Video: nový americký sebevražedný dron ALTIUS-700M je „nářez“. Třeba ruský 9K37 Buk dokáže zasahovat na 160 km daleko

Sebevražedné drony jsou dnes již běžnými zbraněmi, ale jejich možnosti se každou chvíli zlepšují. Svou troškou přispívá i americký ALTIUS-700M.

Dron ALTIUS-700 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Pokud chce armáda přesně zasáhnout nějaký cíl nepřítele, již k tomu nepotřebuje jenom sofistikované systémy. Jejich úlohu totiž mohou v některých případech převzít sebevražedné drony, i když i těch je mnoho typů. Některé jsou jenom upravené civilní verze, jiné speciálně vyráběné pro armádu, které zvládají útočit i velmi daleko, ale ty jsou znatelně dražší. Jedním z nejnovějších sebevražedných dronů dostupných americkým vojákům je ALTIUS-700M.

Sebevražedný dron zničí třeba 9K37 Buk

Dron ALTIUS-700M je produktem společnosti Anduril Industries, která o něm ve své tiskové zprávě tvrdí, že je největším dronem svého typu na světě. Existují samozřejmě i větší sebevražedné drony určené třeba k zasahování strategických cílů na stovky kilometrů daleko, ale tento dron je řízen a určen k zasahování konkrétních cílů. Na videu pod tímto článkem je například vidět test, při němž zasahuje maketu systému protivzdušné obrany 9K37 Buk. To je původně sovětská zbraň, kterou dnes hojně využívá Rusko, vysvětluje Wikipedia.

Přesné rozměry dronu nejsou veřejně dostupné, ale je o něm známo, že unese hlavici o hmotnosti 15 kg, uvádí Defence-Blog. Podle výrobce se tak silou dokáže vyrovnat známé řízené střele AGM-114 Hellfire. Třeba proslulý americký dron Switchblade 600 má hlavici těžkou něco přes 8 kg, a nový dron je tedy ničivější. Určitě si dokáže poradit třeba s tanky, ale i různým opevněním nebo skladem munice.

ALTIUS-700M odstartuje z auta i vrtulníku

Výhodou ALTIUS-700M je také možnost vypuštění z různých platforem. Využitelný je pro pěšáky a mariňáky, ale nasadit ho může i letectvo nebo námořnictvo. ArmyRegognition uvádí, že ho vojáci mohou vypustit např. z různých typů vozidel, ale také z vrtulníku jako je Sikorsky UH-60 Black Hawk, a stejně tak by ho bylo možné odpálit i z nějakého plavidla. Dosah 160 kilometrů je velice slušný, třeba výše zmíněný Switchblade 600 uletí jenom 40 kilometrů.

Příprava italského systému SAMP/T

MAMBA je málo známý, a přesto pěkně „jedovatý“ systém protivzdušné obrany; jde o evropskou obdobu amerického MIM-104 Patriotu

Jeho přesná rychlost pak není známa, ale vzhledem k tomu, že na obloze vydrží až 75 minut, lze ji odhadnout na zhruba 130 km/h. Společnost zatím neuvedla, jakým způsobem je dron naváděn, ale na fotografiích je vidět nějaký typ optické hlavice s kamerami, a pravděpodobně bude i termovizní, takže dokáže operovat v noci. ALTIUS-700M bude asi možné řídit za pomoci nějaké konzole, případně tabletu nebo počítače.

Ukázka schopností dronu ALTIUS-700M

Co si myslíte o americkém dronu ALTIUS-700M?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články