Ukrajina urychlila pokrok: americká námořní pěchota už plánuje bezpilotní budoucnost, drony mají nosit zásoby i odvážet raněné

Bezpilotní letouny se ukázaly jako užitečné v průzkumu i boji, navíc šetří lidské životy a náklady na výcvik pilotů. Spojené státy je proto chtějí zařadit i do logistiky.

Dron v americké námořní pěchotě i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

K hlavním plánům americké námořní pěchoty patří postupné navyšování dronů ve službě. A to nejen k průzkumu nebo útokům ze vzduchu, jak je tomu nyní, ale například i v oblasti logistiky. Pomohlo by to zvýšit efektivitu zásobování a snížilo nároky na lidské síly, které se dnes logistickým operacím musí věnovat. Že jde o efektivní a všestranné prostředky ukazuje i jejich nasazení na Ukrajině, kde slouží i k jiným než zamýšleným činnostem.

Drony by mohly nahradit část lidí

V moderních konfliktech často vypadá rozložení útočících sil tak, že se samotného boje účastní i méně než 50 % nasazených vojáků. Většinu totiž lidské síly „spolykají“ doprovodné činnosti nutné k zajištění hladkého chodu operace, především pak logistika. Americká námořní pěchota by však tento poměr ráda změnila a jednou z možností je právě využívání dronů. Nejen těch leteckých, ale i pozemních nebo námořních. Třeba do operací na vzdálených ostrovech by se údajně velmi hodily.

Po útocích 11. září 2001 a vyhlášení válce terorismu se američtí mariňáci v podstatě změnili v jednotku zaměřenou právě na boj s teroristy. V posledních letech ovšem, hlavně kvůli rostoucí síle Číny a jejím ambicím v oblasti Pacifiku, se zase mění v jednotku s důrazem na rychlé vyloďovací operace. Při nich budou vojáci samozřejmě potřebovat efektivní zásobování, a to i v oblastech nejtěžších bojů. Velení námořní pěchoty se domnívá, že drony pro to budou nejvhodnější.

Inspirací je i vrtulník s autonomním systémem

Různé autonomní platformy by mohly na naprogramovaná místa dopravovat munici, palivo nebo potraviny. Zpět by pak mohly vozit raněné vojáky. Taková vize není zase tak nemožná, což dokazuje nedávný test pod patronací vládní agentury Darpa, kdy se na vrtulníku UH-60 Black Hawk testoval autonomní systém Matrix. Helikoptéra bez pilota zvládla jak doletět do zadaného místa, tak například donést náklad v podvěsu i evakuovat zraněné.

Výsadek americké námořní pěchoty iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Výsadek americké námořní pěchoty

Vývoj takových systémů bude ovšem stát nemálo peněz, k jejichž uvolnění prozatím velení námořní pěchoty nepřesvědčilo zákonodárce. A to ani přesto, že Spojené státy investují do zbrojení enormní částky, ačkoliv třeba na rok 2022 rozpočet Pentagonu klesl. Někteří jsou konzervativní, jiní poukazují například na několik íránských pokusů unést americké námořní drony a jejich údajnou bezbrannost. Obávají se vkládat peníze do neověřených projektů hlavně poté, co námořnictvo doslova vyhodilo miliardy dolarů za neúspěšný program plavidel Littoral Combat Ship.

Jak významnou úlohu by mohly drony sehrávat?

Zdroj: Military
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články