Co je známo o novém strategickém bombardéru B-21 Raider z USA: moc ne, ale na rozdíl od soupeřů existuje; design prozrazují fotky a video

Jedná se o dosud jediný představený a potvrzený strategický bombardér 6. generace na světě. Soupeře nechává za sebou, Američané o něm ale neřekli skoro nic.

Horní pohled na B-21 Raider i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Kromě souboje o bojový letoun šesté generace probíhá ve světě také závod, kdo zaujme prvenství se strategickým bombardérem šesté generace. Dosud se jim ale pochlubily jenom jenom Spojené státy, jiné mocnosti, zejména Čína a Rusko, ještě stroj neukázaly, ačkoliv na nich mají pracovat – ale není zřejmé, v jaké jsou fázi. Zato Amerika o něm vědět dává, už v listopadu 2022 zveřejnila dva snímky bombardéru Northrop Grumman B-21 Raider, na nichž jsou vidět některé nové detaily. Letoun by měl poprvé vzlétnout během roku 2023, přesný datum ale nikdo nezná.

Samokřídlo je preferovaný tvar bombardéru

I když byl B-21 Raider 6. generace představen veřejnosti už v loňském roce, není o něm skoro nic známo. Konstrukčně se jedná o létající samokřídlo, tedy podobně jako u Northrop Grumman B-2 Spirit, což ale velké překvapení není, neboť právě tento tvar je vhodný pro vlastnosti stealth. I to bude důvod, proč ho podle dostupných informací zvolili Číňané u připravovaného bombardéru Xian H-20, stejně jako Rusové v projektu bombardéru označovaném jako Tupolev PAK DA.

Z amerických fotografií je pak stále více zřejmé, že se B-21 Raider nejenom tvarem podobá svému předchůdci, ale že by měl být oproti němu asi o 1/3 menší, ačkoliv jeho přesné rozměry známy nejsou. Jednou z hlavních otázek zůstává, jaký bude mít dolet a nosnost zbraní, ale vzhledem k tomu, že bude moci tankovat ve vzduchu díky „neviditelnému“ tankeru, bude dolet teoreticky neomezený. Z dostupných informací plyne, že by měl být pilotovaný, ale údajně je počítáno i s dálkovým ovládáním. Na snímku je vidět možné srovnání B-2 Spirit (vlevo) s B-21 Raider.

B-2 Spirit v porovnání s B-21 Raider

Zveřejnil(a) warplanes.cz dne Úterý 4. února 2020

Na rozdíl od B-2 Spirit ale nebude jeho nástupce pouhým bombardérem, sloužit bude i pro sběr zpravodajských informací, případně jako velící, nebo dokonce stíhací, letoun. Mohl by totiž nést nejenom pumy a řízené střely (včetně budoucích hypersonických), ale třeba i připravované protiletadlové AIM-260 JATM dlouhého dosahu, jimiž by mohl útočit právě na nepřátelská letadla. Vyloučena však není ani instalace aktivní ochrany proti střelám.

Název bombardéru pochází z Doolittlova náletu

Název stroje vychází ze slavného náletu amerických letounů North American B-25 Mitchell, který se odehrál 18. dubna 1942. Šlo o vůbec první bombardování japonského území. Bombardéry tehdy odstartovaly z letadlové lodi Hornet a zasadily tvrdou ránu, což značně pozvedlo morálku Američanů. Podle velitele akce, jímž byl James Doolittl, je událost nazývána jako Doolittle Raid (Doolittlův nálet). Na letoun inspirovaný touto akcí si ale americké letectvo ještě pár let počká. I když vzlétne už v roce 2023, do výzbroje nebude zaveden dříve než v roce 2027.

Jak jsou na tom soupeři B-21 Raider není vůbec jasné. Čínská média v létě 2022 tvrdila, že je prototyp bombardéru H-20 již připravený k letu, ale od té doby už se žádné relevantní informace o projektu neobjevily. Je přitom jasné, že má v zemi draka vysokou prioritu, neboť současné strategické bombardovací letectvo má zastaralé. O ruském bombardéru PAK DA je více spekulací než potvrzeného, nicméně federace tvrdí, že prototypy postaví v letech 2023 až 2026.

Bombardér B-21 Raider

Kdy je reálné zavedení B-21 Raider do výzbroje?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články