Ruská tajná „neviditelná“ střela Ch-69 je velkou neznámou. Měla by však být mimořádně přesná a původně byla pro Su-57

Řízené střely určené k zasahování pozemních cílů mají řadu výhod. V případě vysoké přesnosti a velmi nízkého letu je navíc není snadné zneškodnit.

Střela Ch-69 na výstavě i Zdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když chce letectvo přesně zasáhnout nějaký cíl a zároveň držet svá letadla mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany, jsou k tomu ideální řízené zřely, které jsou někdy označované i jako střely s plochou dráhou letu. Uletí stovky a někdy i tisíce kilometrů, což záleží na jejich velikosti. Mnohdy jsou velmi nenápadné, aby prošly nepřátelskou protivzdušnou obranou, a jednou z nejnovějších střel tohoto typu je ruská Ch-69.

Vylepšená střela Ch-69 má schopnost stealth

Ruská střela je do jisté míry tajná, takže jsou o ní jenom velice omezené informace – poprvé byla představena v druhé polovině roku 2022, a Wikipedia uvádí, že jde o stealth variantu starší ruské střely Ch-59MK2. Ale nová ruská zbraň má mít oproti ní prodloužený dolet, schopnost vyhýbat se protivzdušné obraně, a také vylepšené možnosti navádění. Nasazena byla již i v praxi a prokázala, že dokáže zasahovat své cíle velice přesně.

Střela Ch-69 na výstavě v Dubaji iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Střela Ch-69 na výstavě v Dubaji

Mezi Ch-59 (a jejími variantami) a Ch-69 jsou viditelné rozdíly. Zatímco první z nich je vpředu zaoblená a má válcovitý tvar, nová zbraň je hranatá s lichoběžníkovým průřezem, uvádí Twz. V mnohém se podobá západním střelám Storm Shadow nebo Taurus KEPD 350, a nemá radarové navádění jako Ch-59, ale využívá satelitního navádění GLONASS a GPS, a některé zprávy naznačují i přítomnost elektrooptického hledače, což bude znamenat vysokou přesnost.

Podzvuková rychlost a 300kg hlavice

Hmotnost nové ruské střely má být 710 kilogramů, uvádí MilIn, i když některé zdroje mluví o váze až 800 kilogramů. Z toho má připadat kolem 300 kilogramů na hlavici, takže je Ch-69 značně ničivá. Její rychlost je potom do 1 000 km/h, takže je tedy podzvuková, a dosah má kolem 300, možná až 400 km. Jednou z jejích výhod má být schopnost pohybovat se ve výšce jenom zhruba 20 metrů nad terénem, což velmi znesnadňuje její zaměření radary.

Ruská střela Ch-101

Video: Rusko zasáhlo své vlastní území přesně naváděnou střelou Ch-101 „plnou teroru“. Nehodu tají, byla však natočena civilistou

Rusko má také moderní řízenou střelu Ch-101, která je mnohem větší než Ch-69, i když její rozměry známé nejsou, má oproti ní delší dolet a odpalována je ze strategických bombardérů. Nová střela je ale určena hlavně pro stíhací bombardéry a víceúčelová bojová letadla. Původně byla konstruovaná pro Su-57 Felon, kter ji může nést ve vnitřním prostoru a zachovat si stealth, ale zvládají ji i letouny jako Suchoj Su-35 Flanker-E a Suchol Su-34 Fullback.

3D model střely Ch-69

Jak nebezpečná bude ruská střela Ch-69?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články