Čínská hypersonická raketa je nápadně podobná ruskému Kinžalu: létat má až Mach 10 a odpalovat ji mohou staré bombardéry

Balistické rakety nebo střely mohou být v klidu odpalované i ze starších letadel, jelikož mají mnohem větší dosah, než když startují ze země nebo lodi.

Bombardér Xi'an H-6K i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Japonska / Wikimedia Commons / CC BY
                   

Čínské ozbrojené síly v posledních letech rozšiřují své schopnosti, aby se vyrovnaly – nebo případně i překonaly – své budoucí soupeře. Do výzbroje často zařazují zbraně vypadající jako kopie některých osvědčených systémů jiných armád, ale v čínském designu. Tamní letectvo se asi pokusilo napodobit i ruskou hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 Kinžal – objevily se záběry, jak podobnou raketu odpaluje čínský bombardér Xi’an H-6 Hōng-6.

Rakety je vidět na videu, ale bez informací

Informace o čínské balistické raketě jsou velice omezené. Vycházet se dá pouze ze záběrů publikovaných čínskou armádou, na nichž je vidět odpal nové rakety z bombardéru H-6, uvádí Janes. Svým uspořádáním se střela nápadně podobá konstrukci ruské rakety Kinžal odpalované z letounů Mikoyan MiG-31K Foxhound nebo strategických bombardérů Tupolev Tu-22M Backfire. Informace o schopnostech a parametrech rakety ale nejsou známé.

Twz uvádí, že je raketa podobná střele vystavené na Airshow China v Zhuhai v listopadu 2022. Na jejím boku je nápis 2PZD-21, což by napovídalo, že se jedná o střelu označovanou jako KD-21 nebo YJ-21. To je sice protilodní balistická raketa, má však zřejmě schopnost zasahovat i pozemní cíle, nebo může být upravena. Lze předpokládat, že v případě odpálení střely z bombardéru je její dosah díky výšce a rychlosti větší, než kdyby startovala ze země nebo lodi.

Raketa YJ-21 původně startovala z lodi

Čínská protilodní balistická raketa YJ-21 má dosahovat hypersonické rychlosti a mít schopnost manévrovat, přičemž nese konvenční hlavici, uvádí Wikipedia. Odpalována má potom být z velkých čínských torpédoborců Type 055 a odvozena má být z protilodních balistických střel DF-21D odpalovaných ze země. Odhady mluví o tom, že je YJ-21 schopna rychlosti Mach 6 až 10 a její dolet je 1 500 kilometrů – tedy v případě odpálení z lodi. Ale informace o tom, jakým druhem navádění disponuje nebo jak velikou má hlavici, neznáme.

Davidův prak, systém protivzdušné obrany

Davidův prak „aka“ Kouzelná hůlka má 2násobný dosah než americký Patriot, na uzdě udrží i ruské bombardéry Tupolev Tu-160 a Tu-95

Strategický bombardér Xi’an H-6 je licenční kopie starého sovětského bombardéru Tupolev Tu-16 Badger, v Číně se začal vyrábět v roce 1968, uvádí MilitaryFactory. Jde o zastaralou konstrukci se dvěma motory, ale Čína ji modernizovala; při odpalování raket na dlouhou vzdálenost na designu nezáleží. Dosahuje rychlosti až 1 050 km/h a jeho bojový dosah je 1 800 km, přičemž unese až 12 tun pum, ale častěji bývá vyzbrojen různými typy střel.

Záběry z odpálení balistické rakety z bombardéru H-6

K čemu může Čína potřebovat balistické rakety na bombardéru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články