Írán se velmi činí, jeho nový kamikadze dron Shahin-1 by mohl být odpovědí Američanům; cíl má najít i zničit úplně sám

NÁZOR: Drony jsou oblastí, v níž se Íránu poměrně daří. Některé opakovaně prokázaly své schopnosti třeba na Ukrajině, jiné jsou úplnou novinkou.

Íránský dron Meraj-521 i Zdroj fotografie: Tasnim News Agency / Creative Commons / CC BY
                   

Jednou ze světových velmocí v oblasti vojenských dronů je v současné době Írán, který je považuje již delší dobu za zbraň, jíž může útočit i na silnější soupeře bez nasazení vojáků, a navíc za cenu nepříliš velkých nákladů. Že nejde jenom o „nedotažené“ hračky nelze pochybovat, Írán totiž drony také vyváží třeba do Ruska, které používá hlavně Shahed 136, jimiž útočí na Ukrajině. Známé je ale také zásobování povstalců z Jemenu a Hizballáhu. Jedním z nejnovějších přírůstků do početné rodiny je pak Shahin-1.

Sebevražedný dron odpalovaný z kontejneru

Informace o íránských zbraních, zvláště potom o těch nových, jsou tradičně omezené, a i když se jimi země chlubí, většinou bez větších detailů. To ostatně platí i o novém Shahin-1, který byl představen na podzim roku 2023. Portál Defence-Blog o něm uvádí, že jde o sebevražedný dron, jehož úlohou je cíl lokalizovat, a poté ho zasáhnout a zničit. Jde o letoun odpalovaný z podlouhlého kontejneru, což umožňuje snadnou přepravu i manipulaci. Zatím ho lze vysílat pouze ze země, ale počítá se i s jeho nasazením na lodích.

Írán už mimochodem dříve představil svou první letadlovou loď uzpůsobenou právě odpalování dronů. Specifikace dronu jsou neznámé, ale z publikovaných fotografií dostupných třeba na sociálních sítích lze vyvodit, že může být jeho délka podobná jako výška dospělé osoby, tedy kolem 1,75 až 1,9 m. Složený je v podlouhlém pouzdře, a jakmile je z něj odpálen, rozevřou se křídla v přední a zadní čísti, tedy podobně jako u amerických dronů Switchblade – íránský dron by se měl dokonce velikostně blížit většímu Switchblade 600.

Shahin-1 má být schopen sám zaútočit

Nový íránský dron by měl mít velkou míru autonomie, uvádí ArmyRecognition, což by mělo znamenat, že může hlídkovat v zadané oblasti, a cíl by mohl identifikovat a zaútočit na něj úplně sám. Vzhledem k jeho velikosti lze předpokládat, že bude mít hlavici o hmotnosti až několik kilogramů, a měl by být schopen zničit například tank, případně by ho bylo možné využít k útokům na menší plavidla a různé stacionární cíle, např. bunkry.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Írán představením nového dronu ukazuje, že k jejich vývoji přistupuje velice systematicky, tedy podobně jako jiné mocnosti v čele s Amerikou. V minulosti už představil menší typy letounů odpalované z kontejnerů, třeba Meraj-521 a Sina, které lze považovat za ekvivalent amerických Switchblade 300 – Shahin-1 je pak podobný většímu Switchblade 600 představenému teprve v roce 2020. Íránské drony sice nemusí být tak sofistikované jako americké, ale opakovaně již přímo v praxi prokázaly, že je rozhodně nelze podceňovat.

Představení dronu Shahin-1

Jak schopný podle vás bude íránský dron Shahin-1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články