ZALA 421-16E2: extrémně odolné ruské drony přežijí i v -40 °C, sestřelit je přitom vůbec není snadné a zničení každého je úspěch

NÁZOR: Průzkumné drony jsou v bojích na Ukrajině velmi důležité pro obě strany – ta ruská přitom může zjišťovat informace o nepříteli i za velmi nepříznivého počasí.

Ruský dron ZALA 421-16E2 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Milityrnyj)
                   

Když chce ruská armáda ve válce na Ukrajině dosáhnout nějakých úspěchů i během zimních měsíců, musí mít dobrý přehled o tom, co vojáci nepřítele dělají. Tuto úlohu většinou zajišťují různé typy průzkumných dronů, ale v zimě a nepříznivém počasí může být jejich nasazení omezené. Přesto existují ve výzbroje ruské i ukrajinské armády takové, co jsou schopné se s mrazem vypořádat. Na ruské straně jde třeba o dron ZALA 421-16E2.

Extrémní mráz ani silný vítr nevadí

Ruská společnost Zala Aero, což je součást velkého zbrojního koncernu Kalašnikov, má s výrobou různých dronů rozsáhlé zkušenosti. Snad i proto se jí podařilo zkonstruovat průzkumný ZALA 421-16E2 odolný nepříznivému počasí, díky čemuž ho lze využít i během tuhé zimy. Nasazen může být v teplotě do -40 °C a za větru do rychlosti 15 m/s, informuje společnost na svých internetových stránkách. Třeba sněhovou bouři už ale nezvládne ani on.

Tento průzkumný dron přitom není nijak velký ani těžký, jeho hmotnost je 7,5 kg, a není tedy problém, aby ho obsluhoval jediný voják. Lze ho navíc vypustit v blízkosti fronty, a to pomocí zařízení s natahovací gumou, které mu dodá dostatečnou rychlost na to, aby se vzneslo do vzduchu, a nepotřebuje tedy žádnou startovací dráhu. Jednoduché je pak i přistání, a to pomocí padáku, takže když doletí na místo přistání, vypustí ho a snese se k zemi.

4 hodiny ve vzduchu, rychlost až 125 km/h

Dron ZALA 421-16E2 unese náklad o hmotnosti 1,5 kilogramu a lze na něj připevnit různé vybavení. Pokud je používán jako průzkumný, je na něm otočná kamera se 60násobným zoomem, a nechybí ani termovize, takže zvládá úkoly vykonávat i v noci. Pohybuje se přitom rychlostí až 125 km/h a je schopen vystoupat do výšky 5 km, ve vzduchu ho pak baterie elektrického pohonu udrží až 4 hodiny. Mít má i vyspělou navigaci, což operátorovi pomáhá s řízením.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Rusové našli způsob, jak Ukrajincům ničit i dobře „zaklecovanou“ techniku, drony ZALA Lancet vybavili novou hlavicí

Rusko nejspíše nasazuje drony ZALA 421-16E2 už od začátku války na Ukrajině, neboť portál MilIn informoval o jejich sestřelení již na jaře 2022. Ačkoliv nejsou nijak zvlášť veliké, je jisté, že je ukrajinská armáda považuje za mimořádně nebezpečné – ostatně když objevila cenný sklad s těmito drony, nasadila proti němu střelu z raketometu HIMARS, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Vzhledem k mobilitě a velikosti dronu navíc není snadné takové místo nalézt.

Prezentace dronu ZALA 421-16E2

Jak schopný asi bude ruský dron ZALA 421-16E2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články